Bioróżnorodność 

Fundacja WIT (Wytwórnia Inicjatyw Twórczych) w ramach projektu “Pedagogy for change” zaprosiła mnie do zorganizowania warsztatów z bioróżnorodności. Wspólnie z moim projektem “Zróbmy to razem dla Pszczół” oraz “Projektem Rośnij Dziko” Piotra Sosnowskiego “Sosny” przygotowaliśmy spotkanie na terenie Fundacji Pociechom w Warszawie.

Warsztaty z Sosną to autorskie spotkanie z człowiekiem pełnym pasji, kochającym i szanującym dziką przyrodę i każde mikro stworzenie żyjące na tej planecie.

Warsztaty z Sosną to autorskie spotkanie z człowiekiem pełnym pasji, kochającym i szanującym dziką przyrodę i każde mikro stworzenie żyjące na tej planecie.

Moją misją jest przekazywanie nie tyle co suchej wiedzy lecz pasji, zaangażowania w problemy naszego środowiska oraz klimatu, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmienił się diametralnie.Czy możemy te zmiany zatrzymać? Tak! Możemy! Działając na mikro skalę i zaczynając od siebie, począwszy od balkonu, skrawka ogródka czy ogrodu. To, co działało dziesięć, dwadzieścia lat temu to już przeszłość, musimy świadomie podejmować działania zmierzające do poprawy bytu bezkręgowców i życia w poszanowaniu każdego mówiąc kolokwialnie robala.Który gatunek jest ważny? Mój Entomolog mówi, że każdy gatunek jest ważny! Bo nie możemy sobie pozwolić na stratę już żadnego gatunku bezkręgowca w naszym kraju. Dlatego też stworzyłem Projekt Rośnij Dziko gdzie buduję przestrzenie przyjazne bezkręgowcom w miastach, miasteczkach i na wsiach przy wykorzystaniu materiałów odpadowych takich jak kruszony beton i mielone sedesy, kruszone szkło i cegła okraszone nowoczesnym designem przyjemnym dla oka ludzkiego.

– powiedział nam Sosna.
Na warsztacie z Sosną z podstaw Ogrodnictwa biodynamicznego i bioróżnorodności Uczestnicy:
  • Poznaliśmy definicję ogrodnictwa biodymamicznego
  • Poznaliśmy podstawowe rośliny zwane potocznie chwastami
  • Dowiedzieliśmy się dlaczego warto, a nawet trzeba uprawiać zioła w ogrodzie
  • Poznaliśmy sprzymierzeńców ogrodnika i dowiedzieliśmy się dlaczego czasami warto zostawić mszyce na niektórych roślinach, dlaczego nie wszystkie „szkodniki” trzeba tępić za wszelką cenę
  • Razem wysialiśmy zioła w doniczkach
  • Poznaliśmy sposoby na pomaganie dzikiej przyrodzie na mikro skalę

Podczas warsztatów o poczęstunek wszystkich uczestników zadbał mecenas pszczół – marka Loft Kulinarny, która wspiera dzikie pszczoły w ramach projektu “Zróbmy to razem dla Pszczół!”

Odwiedziła nas także aktorka Marta Chodorowska, która jest ambasadorką projektu “Zróbmy to razem dla Pszczół”.

Dziękuję Justynie – prezesce Fundacji Wytwórni Inicjatyw Twórczych za zorganizowanie funduszy w ramach “Pedagogy for Change” dofinansowanego z UE.

Więcej o WIT znajdziecie tutaj. 

Jeśli chcesz zorganizować z nami warsztaty napisz: dybadiana2@gmail.com