Jak długo żyje pszczoła? Ile kwiatów odwiedza, by uzbierać niepełną łyżeczkę miodu? Czym jest miód i jak ważny jest w diecie człowieka? Ile matek pomieści jeden ul? Czy królowa na pewno jest tylko jedna?

Pytań jest cała masa, a poznawanie odpowiedzi ogromnie fascynuje. Mnie bardzo i chciałabym, by Was także. Dlaczego? Ponieważ pszczoły, to najważniejsze istoty na Ziemi, dzięki którym zawdzięczamy możliwość życia na naszej pięknej planecie.

Pszczoły są głównymi i najważniejszymi zapylaczami na świecie. Zapylają rośliny najsprawniej, najszybciej, najdokładniej. Do dzisiaj żadna maszyna, żadna technologia nie jest w stanie zastąpić pracy pszczół. To właśnie dzięki zapylaniu roślin mamy plony, zbiory, pełną lodówkę.

Dlatego właśnie edukacji poświęcony jest projekt Zróbmy to razem dla Pszczół, bo mocno wierzę, że to najlepsza droga, by wspierać pszczoły, dbać o nie i co bardzo ważne wiedzieć jak nie przeszkadzać.

Dlatego zainicjowałam powstanie Centrum Pszczelego, w którym będziemy edukować o pszczołach, pszczelarstwie, wspierać pszczoły i wiele więcej, co krok po kroku będziemy rozwijać.

By Centrum Pszczele mogło powstać potrzebuję Waszego wsparcia. Połączenia wielu rąk, niczym pszczoły, które się wspierają i budują większą całość. Dokładnie tak spróbujemy zbudować Centrum Pszczele, które posłuży nam wszystkim – RAZEM. Centrum Pszczele powstanie na terenie Fundacji Pociechom w Warszawie, gdzie już mamy 3 ule oraz postument edukacyjny, zasialiśmy także piękny ogród zapewniający bioróżnorodność.

W ramach Zróbmy to razem dla Pszczół w dniu 15 września odbył się pierwszy wykład pszczeli, który zainicjował kolejne spotkania i warsztaty poświęcone zdobywaniu wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie.

Miałam nie lada przyjemność powitać moich gości w Fundacji Pociechom i podyskutować wspólnie o roli pszczół w środowisku, o sytuacji pszczół w czasach kryzysu klimatycznego i wszelkich aspektach związanych z naszym wspólnym celem – wspieraniu pszczół!

razem-dla-pszczoljpg

Diana Dyba 

porozmawiajmy-o-pszczoachjpg

pola-dwurnikjpg

Pola Dwurnik i Aleksandra Gąsiewska (Loft Kulinarny)

fundacja-pociechomjpg

Paweł, Ola, Michał – Zespół Fundacji Pociechom 

W roli mojego eksperta miałam przyjemność gościć Pana Marka Bogusza, który na co dzień prowadzi własną pasiekę i dogląda pszczół na terenie Fundacji. Pan Marek dosłownie zaczarował publiczność, łącznie ze mną, niesamowitą wiedzą. Wysłuchaliśmy wielu faktów o pszczołach i ciekawostek. Mieliśmy także okazję obejrzeć bardzo dokładnie budowę ula, oraz zobaczyć rój w którym udało się odnaleźć matkę pszczelą, bardzo szczelnie otoczoną przez swoje pszczoły.

dianadyba-marek-boguszjpg

zrobmy-razem-dla-pszczoljpg

Marek Bogusz i Diana Dyba 

Podczas naszego spotkania zaprezentowałam kolekcję artystycznych pszczół wykonanych przez niesamowite artystki wspierające projekt. Bardzo dziękuję za obecność na wykładzie artystek Poli Dwurnik i Magdaleny Pankiewicz, które uświetniły nasze spotkanie.

zrobmytorazemdlapszczoljpg

pin-pszczolajpg

Piny artystycznych pszczółek kupicie w Loft Kulinarny i w Slou 

100% zysku wspiera budowę Centrum Pszczelego. 

pola-dwurnik-magdalena-pankiewicz-diana-dybajpg

Magdalena Pankiewicz, Diana Dyba, Pola Dwurnik

magdalena-pankiewicz-pola-dwurnikjpg

Magdalena Pankiewicz i Pola Dwurnik 

dla-pszczoljpg

W zorganizowaniu spotkania ogromne podziękowania dla marki Loft Kulinarny, którą mam ogromną przyjemność współtworzyć pracując nad rzemieślniczymi produktami i sztuką użytkową w zgodzie z naturą. Loft Kulinarny zapewnił podczas wykładu degustację smakołyków i prezentację miodów, które każdy mógł spróbować, by poznać wszelkie różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami miodów.

miody-loft-kulinarnyjpg

miod-loftkulinarnyjpg

Marka Loft Kulinarny zaadoptowała artystyczną pszczółkę autorstwa Poli Dwurnik umieszczając rysunek pszczoły na naturalnym obrusie, oraz pysznych ciasteczkach florentynkach z miodem. Część dochodu ze sprzedaży produktów z pszczołą marka Loft Kulinarny przeznacza na budowę Centrum Pszczelego.

loft-kulinarny-dla-pszczoljpg

loft-kulinarny-smak-i-sztukajpg

Chcesz porozmawiać o pszczołach? Chcesz poznać tajniki pracy pszczelarza i rozpocząć własną przygodę w roli opiekuna pszczół? W ramach Zróbmy to razem dla Pszczół chciałabym zaprosić Was na kolejne warsztaty i wykłady.

Zapraszamy grupy:

  • pracowników firm, którym nie jest obojętny los pszczół i chcą pomóc,
  • właścicieli marek tworzących odpowiedzialną produkcję
  • grupy przyjaciół, którzy chcą spędzić wspólnie czas ucząc się nowych rzeczy i pomagając

Napisz do mnie dybadian2@gmail.com  i zapytaj o warsztaty i zorganizujemy je dla Was i dla Pszczół, bo Twój udział w warsztatach i wykładach to wsparcie budowy Centrum Pszczelego.

PS. Właśnie tworzymy mapę Centrum Pszczelego, którą już niedługo Wam zaprezentuję.

zrobmy-to-razem-dla-pszczoljpg

Zapraszam gorąco! Zróbmy to razem dla Pszczół!

Diana