SOVL

Marka SOVL to duet mamy Eli z córką Adą. Obie maja artystyczne dusze i potrafią pięknie się uzupełniać. Ich niepowtarzalna relacja pozwoliła stworzyć wspólny projekt, który czerpie z ich mocnych stron – pasji do krawiectwa, miłości do natury i lnu i czerpania z mocy swoich rodzinnych stron, które słynęły z zakładów włókienniczych o silnych tradycjach. Dwie kobiety. Dwa pokolenia. Jedna pasja. Pasja do czerpania radości z życia.

Podczas mojej rozmowy z Adą pytam o początki powstania marki, ale rozmawiamy także o samym lnie, materiale wszechstronnym i uniwersalnym. Naturalnym i pięknym. Na poznanie jego wszelkich właściwości i zalet zapraszam na naszą rozmowę. 

Duet SOVLjpg

Duet SOVL – mama Ela i córka Ada 

Kim jest i do kogo skierowana jest marka SOVL?

SOVL to projekt rodzinnego duetu – mamy i córki. Razem tworzymy koncepcje, dobieramy materiały, szkicujemy projekty. Wszystko co robimy odbywa się w bardzo rodzinnej atmosferze, wspiera nas mnóstwo bliskich osób, jak utalentowana Patrycja – robiąca fenomenalne zdjęcia, Rafał pozujący do zdjęć męskiej kolekcji, czy przyjaciółka Grażyna zawsze służąca dobrą radą i wsparciem w zakresie konstrukcji form, tworzenia prototypów i szycia.

Nie chcemy kierować SOVL do konkretnej grupy odbiorców. Nasze ubrania są dla każdego komu się spodobają i dobrze się w nich czuje – niezależnie od wieku, rozmiaru czy charakteru.

2jpg

Jak narodził się pomysł szycia ubrań właśnie z lnu?

Uwielbiamy len nie tylko ze względu na walory wizualne, ale przede wszystkim za wyjątkowe właściwości tego materiału. Zależało nam także na materiale ekologicznym.

Pojawia się coraz więcej firm oferujących lniane ubrania. Co jest znakiem rozpoznawczym Waszej marki?

Lokalna i przyjazna środowisku produkcja to wyróżniająca nasz cecha. Tworzymy w małej, rodzinnej miejscowości w gminie Andrychów – słynącej niegdyś z zakładów włókienniczych o wciąż silnych tradycjach tekstylnych i krawieckich. Chcemy dbać o środowisko nie tylko decydując się na materiał naturalny i ekologiczny, ale także świadomy proces produkcji. Szyjemy na zmówienie, zgodnie z realnym zapotrzebowaniem klientów.

1jpg

Dlaczego warto nosić len?

 

Len to dobry wybór z kilku powodów. Po pierwsze jest to materiał naturalny i trwały, w którym można czuć się bardzo komfortowo w ciepłe, upalne dni. W naszej opinii także prezentuje się bardzo stylowo.

Dlaczego len jest idealny na upały?

Len zapewnia idealny mikroklimat dla naszego ciała. Dzięki swojej przewiewności i chłonności doprowadza świeże powietrze do skóry. Jest to także materiał niezwykle higieniczny, wchłaniający do 25% wilgoci, jednocześnie zapewniając wrażenie chłodu. Z tego względu tak często wybieramy len latem.

sovl_zrobtoposwojemujpg

Jak len wpływa na naszą skórę?

Jest hipoalergiczny i antybakteryjny, co sprawia, że jest przydatny w leczeniu wielu chorób związanych ze skórą. Nie powoduje uczuleń, ani podrażnień ze względu na brak czynników alergennych. To wybór idealny nie tylko dla alergików i osób mających wrażliwą skórę, ale dla każdego, kto dba o komfort swojego ciała i zależy mu na zdrowym trybie życia.

Czy ubranie wykonane z lnu chroni przed promieniowaniem UV?

Zdecydowanie, len nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, na które jesteśmy szczególnie narażeni w słoneczne, letnie dni i które jest tak niekorzystne dla naszej skóry.

sovl_lenjpg

Len idealnie chłodzi w upalne dni, ale czy ogrzeje nas także zimą?

Tak, co ciekawe, dzięki właściwościom przewodzenia ciepła nie tylko w upalne dni będziemy czuć się komfortowo w lnie. W niskich temperaturach lniany materiał będzie nas ogrzewał.

Jak pozyskuje się len do produkcji ubrań?

Len to materiał ekologiczny, który pozyskuje się z upraw roślinnych. Dzięki temu proces produkcji nie szkodzi środowisku. Podczas uprawy lnu nie trzeba stosować chemicznych nawozów i pestycydów. Nawet gdy są one używane, to w niewielkiej ilości. Len to także tkanina biodegradowalna, co oznacza, że całkowicie się rozkłada i nadaje do recyklingu.

Czy szyjecie ze 100% lnu, czy stosujecie zmiękczacze?

W naszej ofercie znajdują się ubrania uszyte z 100% lnu, jednak w najnowszej kolekcji na lato pojawia się także len z niewielką domieszką wiskozy.

sovljpg

Utrzymanie lnianych ubrań w dobrej jakości wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych?

Plagą dzisiejszych czasów są produkty odzieżowe, które niszczą się po kilku praniach. Tymczasem len z każdym praniem staje się bardziej miękki i gładki. Wraz z upływem czasu po prostu szlachetnieje. Dlatego lniane ubrania z pewnością posłużą nam na długie lata. Wbrew powszechnym opiniom, len jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Prasowanie lekko wilgotnej tkaniny zajmie nam dosłownie chwilkę. Ale… właściwie po co prasować? Len w pogniecionej wersji również ma swój ogromny, naturalny urok.

Produkty marki SOVL możecie zamówić tutaj. 

Diana Dyba