W tętniącym życiem ogrodzie kwiatów, gdzie słońce maluje barwne pejzaże, istnieje niezwykły świat, w którym pracowite pszczoły nie tylko wytwarzają miód, ale stają się źródłem uzdrawiającej energii dla ciała i duszy. To świat apiterapii – przypływ harmonii, energii i zdrowia, którym pszczoły nas obdarowują. Sztuką leczenia w apiterapii jest piękno spotkania człowieka z naturą w najbardziej naturalnej formie. Apiterapia wykorzystuje produkty pszczelarskie – miód, propolis, pierzgę, mleczko pszczele, jad pszczeli i pyłek pszczeli – w celu wsparcia zdrowia i równowagi organizmu.

Uloterapia: Uzdrawiający Raj w Apidomku

Apiterapia to nie tylko zbieranie pszczelich darów, to proces oddychania naturą. W świecie apiterapii, apidomki stają się namiastką pszczelich uli, w których natura łączy się z terapią. Apidomki to drewniane konstrukcje z wbudowanymi ulami, w których pszczoły znajdują się za gęstą siatką przez którą przedostaje się tylko ulowe powietrze. W powietrzu ulowym znajdują się feromony wytwarzane przez pszczoły oraz składniki lotne produktów, takich jak miód, pierzga, mleczko pszczele, propolis i wosk pszczeli. 

Podczas sesji, uczestnik umieszczany jest w apidomku i ma pełną swobodę do wyciszenia i relaksu, w których angażuje zmysły. Proces ten ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie i witalność, pomaga również w profilaktyce leczenia wielu chorób: układu nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, ruchu; chorób psychoemocjonalnych, reumatycznych, metabolicznych, hormonalnych, powstałych na tle obniżonej odporności oraz bezsenność i alergie. 

Uloterapia jest sumą oddziaływań rodziny pszczelej na organizm człowieka. Składa się na to wspomniane powietrze ulowe, biopole, mikrodrgania, ciepło pszczelej rodziny, efekt akustyczny oraz psychoemocjonalny. 

Biopole – Pszczoły, podobnie jak wszystkie inny żywe organizmy, wytwarzają własny potencjał elektryczny, zwanym biopolem. Służy ono pszczołom do wytwarzania swoistego systemy bioenergoinformacyjnego. Osobniki pochodzące z jednego ula posiadają jedno, charakterystyczne dla całej rodziny pszczelej biopole, centralną jego strefę stanowi biopole matki pszczelej. Potencjał elektryczny wytwarzany przez pszczoły wynosi 12 Hz, natomiast potencjał elektryczny mózgu człowieka kształtuje się w granicach 8-14 Hz. Stąd lecznicze właściwości oddziaływania silnego biopola rodziny pszczelej na osłabione biopole człowieka – zachodzi synchronizacja i wyrównanie.

Mikrodrgania – powstają w wyniku ruchu skrzydeł pszczół przebywających w ulu. Mikrodrgania rodziny pszczelej pokrywają się z zakresem drgań organizmu człowieka. Dzięki temu uzyskujemy swoisty masaż leczniczy, który korzystanie wpływa na stan, czynność i odnowę wszystkich organów, układów i tkanek w ludzkim organizmie. W celu zwiększenia tego działania, konstruuje się tzw. ule biorezonansowe, w których umieszcza się komory rezonansowe, które wzmacniają odczuwalność mikrodrgań. 

Ciepło pszczelej rodziny – Ciepło wytwarzane przez pszczelą rodzinę utrzymuje się na poziomie około 35∞C, jest zatem bliskie temperatury ludzkiego ciała, która wynosi około 36∞C. Stąd lecznicze oddziaływanie ciepłem wytwarzanym przez te owady na organizm człowiek. W tym przypadku najkorzystniej jest ułożyć się na drewnianej leżance w apidomku. 

Efekt akustyczny – Ciągłe przemieszczanie się pszczół u ulu oraz ruch ich skrzydeł ma akustycznie oddziaływanie na narząd słuchu człowieka. W ciągu dnia, pod wpływem światła efekt akustyczny jest dobrze słyszalny, brak światła powoduje jego wyciszenie. Zjawisko to silnie oddziałuje na struktury mózgu, wpływając relaksująco i przeciwdepresyjnie, przez co zmniejsza się zmęczenie psychiczne i polepsza się sen. 

Efekt psychoemocjonalny – Obserwowanie pasieki, pszczół oraz ich pracy wzbudza pozytywne odczucia emocjonalne u człowieka, co przyczynia się do wytwarzania endorfin w mózgu i stymuluje zdolności poznawcze. Efekt ten uznawany jest za  rodzaj terapii, który korzystnie wpływa na doznania, podświadomość oraz tworzenie zdrowego obrazu życia. 

Jak się przygotować? 

Wybierając się na apiterapie należy pamiętać, że jest się gościem w pszczelim środowisku i nie należy zakłócać ich codziennego rytmu życia. Należy zachować spokój. Można zabrać ze sobą książkę, natomiast urządzenia elektroniczne lepiej jest pozostawić poza apidomkiem. Pszczoły mają doskonały węch, muszą czuć cały czas królową, która wydziela feromony, dlatego przed sesją w apidomku nie należy używać perfum oraz  intensywnych dezodorantów. 

Przeciwwskazania

Przede wszystkim uczulenie i wszelkie alergie na produkty pszczele. Do bezwzględnych przeciwwskazań zalicza się nowotwory złośliwe, gruźlicę oraz obecność metalowych elementów wewnątrz organizmu. W takiej terapii nie powinny również uczestniczyć osoby cierpiące na ostre choroby zakaźne, zaawansowaną miażdżycę, stany gorączkowe, kamienie żółciowe i nerkowe oraz zespół nadreaktywności.

Inwestowanie w Przyszłość Zdrowia

Dla tych, którzy widzą w pszczołach więcej niż tylko owady, to zaproszenie do inwestowania w zdrowie, równowagę i piękno natury. 

 

Autorka tekstu: Ewelina Kisielewska

studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
 kierunek: Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii

 

Źródło: Na podstawie książki: „APITERAPIA Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi” autorzy: Prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia i mgr farm. Elżbieta Hołderna-Kędzia