Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia 2021, to święto mające na celu pokazać jak bardzo jesteśmy wdzięczni pszczołom.

Co zawdzięczamy pszczołom i za co możemy być wdzięczni pszczołom? Mówiąc w skrócie za wszystko, gdyż pszczoły zapylają ok 75% gatunków roślin, które zapewniają żywność człowiekowi. To chyba wystarczy, aby wznieść pszczoły na najwyższy stopień przydatności naszej planecie. Naukowcy jednogłośnie uznali pszczoły za najważniejsze żywe organizmy na Ziemi. Bez pszczół rośliny nie mają szansy się rozwijać i dawać plony. Jeśli pszczoły wyginą człowiek straci pożywienie. Dlatego w dobie kryzysu klimatycznego i obniżającej się populacji pszczół pomoc tym owadom jest absolutną koniecznością.

Jak zatem możemy pomóc pszczołom? Czy uda się zatrzymać wymieranie pszczół? Czy może czeka nas bardzo czarny scenariusz braku żywności?

Niestety, ale z roku na rok sytuacja pszczół nie ulega poprawie. Nawet jeśli, tak jak w 2020 roku populacja pszczół nie obniżyła się, to jednak zmiany klimatu bardzo mocno wpłynęły na ilość wyprodukowanego miodu przez pszczoły, a co za tym idzie ilość zapylonych kwiatów, mamy zatem obniżenie ilości plonów.

Ochrona środowiska, wspieranie przyrody i pszczół, to jedyna droga jaka może zagwarantować nam przetrwanie. Wystarczająco dużo złego zrobił rozwój cywilizacji i konsumpcjonizm zasypujący nas górą śmieci. Nie uważam jednak, że wszyscy powinniśmy zamieszkać w lesie i odłączyć prąd, jednak błędy jakie zostały zrobione muszą zostać naprawione.

Na co zwracajmy uwagę każdego dnia? 

  • recykling i zwracanie uwagi na wyroby, które w łatwy sposób mogą zostać mu poddane
  • kupowanie z głową tego, co nam jest potrzebne i umiejętne wykorzystywanie produktów #zerowaste
  • wspieranie lokalnych producentów – małe manufaktury, rzemiosło, pasieki to miejsca z których powinniśmy zabiegać o produkty, bo wspieramy produkcję tego, co naprawdę wartościowe
  • dbanie o bioróżnorodność naszych ogrodów, kwiatów na balkonach, trawników – dzięki zasiewaniu mieszanki wielu kwiatów zadbamy zarówno o pokarm dla pszczół jak i naturalne filtrowanie powietrza (Fundacja Łąka od 2019 roku udowadnia swoimi badaniami, iż pasy zieleni z łąkami kwietnymi pomagają minimalizować miejski smog)
  • wybierajmy produkty spożywcze, które pochodzą z ekologicznych upraw i z terenów nie poddawanych wylesianiu

Dbajmy o wszystko, co nas otacza. Bądźmy uważni i czuli dla przyrody, a ona odwdzięczy się po stokroć. Teraz jednak przyszedł czas, abyśmy to my odwdzięczyli się naturze.

Projekt Zróbmy to razem dla Pszczół! to okazanie ogromnej wdzięczności i chęć oddania naturze tego, co nam daje. Projekt wspiera pszczoły, ale na nich się nie kończy, bo jeśli zadbamy o naszych zapylaczy, tak naprawdę zadbamy o naszą planetę.

W 2020 roku pierwsza edycja akcji Zróbmy to razem dla Pszczół! przyniosła możliwość pobudowania uli. Udało się uzyskać dwie bardzo silne rodziny pszczele, każda licząca ok 60 000 osobników. Na terenie Fundacji Pociechom w Warszawie stanęły ule w których roi się od 120 000 pszczół. Dodatkowo zbudowaliśmy postument edukacyjny, dzięki któremu przekazujemy wiele cennych informacji o życiu pszczół. Właśnie edukacja jest dla mnie ogromnym priorytetem, gdyż nadal nie wygląda najlepiej, a dzięki naszej świadomości możemy lepiej zadbać o pszczoły.

postument-edukacyjnyjpeg

Tegoroczna edycja Zróbmy to razem dla Pszczół! ma za zadnie edukować i zebrać fundusze na budowę centrum pszczelego, które wspólnie zbudujemy w Fundacji Pociechom.

Dlaczego wybrałam Fundację Pociechom? W życiu kieruję się wiarą w ludzi i intuicją. Kiedy w 2020 roku szukałam Fundacji, której mogłam przekazać efekty moich działań spotkałam się z bardzo dużym zaskoczeniem ze stron kilku bardzo znanych Fundacji, które jedna po drugiej odrzucała moją pomoc. A ja myślałam, że mamy problemy z proszeniem o pomoc, ale przyjmowanie jej bywa także bardzo różnie odbierane.

Kiedy zadzwoniłam do Fundacji Pociechom usłyszałam tak wiele radości i entuzjazmu na wieść o mojej akcji, że dodatkowo ta energia mnie uskrzydliła do działania. A kiedy poznałam osobiście przedstawicieli Fundacji Pociechom – Olę i Pawła wiedziałam, że to miejsce tworzone jest z ogromną pasją i wielkim sercem, a to dla mnie jest zawsze najważniejsze. Więcej o Fundacji napiszę niebawem, a tymczasem zobaczcie także ule, które mają za sobą już jedną zimę, a obecnie są już większe o kolejne piętra.

zrobmy-to-razem-dla-pszczol-ulejpeg

Na czym polega tegoroczna akcji Zróbmy to razem dla Pszczół! o tym przeczytacie w moim wcześniejszym wpisie tutaj: Zróbmy to razem dla Pszczół! 
Tymczasem poznajcie artystów i firmy, które wspierają akcję, dzięki czemu rośniemy i budujemy nasz wspierający się RÓJ.

wielki-dzien-pszczoljpg

Artystki, które zaprojektowały pszczoły to:

Natalia Olbiński – nowojorska artystka specjalizująca się w ilustracjach, której prace możemy obejrzeć tutaj: Olbiński

Pola Dwurnik – dzieląca swoje prywatne i artystyczne życie pomiędzy Warszawę i Berlin artystka, której rysunki i obrazy nikogo nie pozostawią obojętnym. Prace artystki zobaczycie tutaj: Dwurnik

Magdalena Pankiewicz – ilustratorka, która rozwija się jak burza, Jej piękne rysunki docenił sam Vogue Polska i w każdym numerze pisma znajdziecie Jej prace. Więcej o Magdzie obejrzycie tutaj: Pankiewicz

Zuza Miśko – bardzo sensualne prace nasycone erotyką i pięknem ludzkiego ciała, prawdziwy majstersztyk w tworzeniu linorytów. Prace artystki obejrzycie tutaj: Atelier Miśko

Każda pszczółka ukazuje niezwykły styl i charakter każdej artystki. Na dzień dzisiejszy dwie pszczółki zostały “zaadoptowane” przez świadome, ekologiczne i odpowiedzialne marki.

 

Projekt Zróbmy to razem dla Pszczół i budowę centrum pszczelego wspierają: 

Najlepsza Księgarnia, to bardzo klimatyczne miejsce na mapie Żoliborza. Łukasz – właściciel księgarni prowadzi niezwykłą selekcję tytułów dając gwarancję, że w tym miejscu znajdziemy to co najlepsze w literaturze. Niezwykłe spotkania z autorami to możliwość dyskusji o ulubionej książce u samego źródła, bo w Księgarni nie brakuje możliwości rozmowy z wyjątkowymi pisarkami i pisarzami. To miejsce z charakterem, gdzie czuć pasję i zamiłowanie do literatury. Co bardzo cieszy książki znikają z półek bardzo szybko, dzięki czemu mam wrażenie, że Żoliborz, to prawdziwa czołówka czytelnictwa w Warszawie. Chociaż wiem, że wiele osób z innych dzielnic przyjeżdzają tu specjalnie, by wesprzeć tak piękny sklep z książkami.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w maju 2021 Najlepsza Księgarnia prowadziła sprzedaż tytułów pszczelich z których 100% dochód przeznaczyła na akcję Zróbmy to razem dla Pszczół, stawiając w ten sposób pierwszą cegiełkę do budowy centrum pszczelego! Odwiedzajcie to miejsce, aby trwało zawsze, bo właśnie takie sklepy dają gwarancję, że kupujemy produkty wartościowe. Więcej o Najlepszej Księgarni, datach premier i wizytach wyjątkowych gości dowiecie się tutaj: Najlepsza Księgarnia.

najlepsza-ksiegarnia-zrobmy-to-razem-dla-pszczoljpeg

I Love Grain dla Pszczół! Marka tworząca wyjątkowe poduszki wypełnione po brzegi zdrowymi ziarnami. W ofercie marki znajdziecie także przepiękne i naturalne ubrania do łóżka. Właśnie na przepięknym szlafroku i koszuli nocnej marka I Love Grain umieściła wizerunek pszczółki autorstwa Natalii Olbiński. Zysk ze sprzedaży produktów to cegiełka do budowy centrum pszczelego. Zobaczcie jakie są piękne: szlafrok i koszula nocna.

zrobmy-to-razem-dla-pszczojpeg

Loft Kulinarny dla Pszczół! Rzemieślnicze delikatesy i rzemiosło w najczystszej postaci. Marka wspiera niewielkie manufaktury, rzemieślników i artystów, którzy tworzą wspólnie cały Loft Kulinarny. Jest to pierwszy taki koncept na naszym rynku, który kieruje się tak pięknymi zasadami jak odpowiedzialna i naturalna produkcja (ziarna kaw i czekolad pochodzą z ekologicznych upraw, nie poddawanych wylesianiu), naturalne opakowania (są pionierami we wprowadzeniu biodegradowalnej folii z kukurydzy do produktów spożywczych zamiast zwykłej folii), promowaniu rzemieślników tworzących unikatowe produkty do kuchni i jadalni, pięknego designu i sztuki, bo Loft Kulinarny to smak i sztuka. Jestem tym bardziej dumna, gdyż jest to miejsce, które mogę współtworzyć i pracować na co dzień. Loft Kulinarny zaadoptował pszczółkę autorstwa Poli Dwurnik. Pszczółka zdobi piękny obrus wykonany z bawełny organicznej, który zobaczycie tutaj: obrus.

diana-pola-dwurnikjpeg
Diana Dyba i Pola Dwurnik 

W ramach projektu powstały także wyjątkowe plakaty autorstwa Natalii Olbiński. 100% dochodu wpiera akcję Zróbmy to razem dla Pszczół! Plakaty kupicie w Najlepsza Księgarnia oraz w cudownym sklepie Slou.

diana-natalia-olbinskijpeg

Diana Dyba i Natalia Olbiński w Najlepsza Księgarnia 

Kolejnym produktem wspierającym w 100% akcję to pinsy wszyskich pszczółek. Wszystkie pinsy do kupienia w sklepie Slou, oraz pin Poli Dwurnik w Loft Kulinarny.

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół dziękuję wszystkim, którzy wspierają projekt. To dzięki Wam zbudujemy centrum pszczele, które posłuży nam wszystkim i gdzie zaroi się od pszczół.

Pragnę podziękować także dwóm wspaniałym kobietom mocno wspierających cały projekt i na co dzień żyjących bardzo świadomie i ekologicznie.

Marta Chodorowska – aktorka teatralna, której osobowość i charyzma zauroczą każdego. Niesamowita, piękna energia i niesamowicie duża świadomość życia w zgodzie z naturą. Dziękuję za bycie ambasadorką projektu, pomimo mocno napiętego grafiku. Martę od dawna chciałam poznać, gdyż jestem ogromną fanką serialu Ranczo, w którym Marta zagrała rolę niesamowitej Klaudii, która pomimo wychowania się na wsi ma ogromne ambicje i potrafi je realizować. Ta rola jest mi bardzo bliska z wielu powodów, między innymi, gdyż miasteczko z którego sama pochodzę jest bardzo blisko od miejsca w którym przez wiele lat serial był kręcony. Innym powodem jest fakt, iż nawet pochodząc z małego miasteczka, czy ze wsi możemy marzyć i próbować te marzenia spełniać. Miejsce urodzenia to nasza ogromna siła z której powinniśmy czerpać, bo tylko znając swoje korzenie możemy wzrastać we właściwych kierunku.

zrobmytorazem-dlapszczoljpeg

 

Diana Dyba i Marta Chodorowska 

Anna, Ania, Aneczka, dla niektórych także Ann, oraz znana także jako Mesha Craft. Jestem szczęściarą, że w wieku 35 lat podczas mojej wielkiej przygody i wywrócenia sobie życia do góry nogami poznałam moją bratnią duszę. To właśnie Ania, która podczas mojego półtorarocznego pobytu w Kalifornii obdarzyła mnie całym swoim sercem. Chociaż dzieli nas różnica pokolenia, to zdecydowanie nadajemy na tej samej fali. Ania od ponad 30 lat mieszka w Kalifornii i naprawdę za niesamowite uważam fakt, że się poznałyśmy. Przyjaźnimy się od kilku lat i każdego tygodnia zdzwaniamy się, by dowiedzieć się co słychać u każdej z nas. Ania bardzo wspiera mnie w projekcie Zróbmy to razem dla Pszczół! – pomaga mi zachęcić marki do wsparcia projektu, oraz jest odpowiedzialna za budowę licytacji w tym roku podczas której przedstawimy Wam kolejne piękne produkty wspaniałych twórców, a cały dochód z licytacji wesprze projekt.

Kochani dzisiaj Wielki Dzień Pszczół i choć to tak ważny dzień dla nas wszystkich, by docenić pracę pszczół, to jednak dla nas taki dzień jest każdego dnia. Codziennie jesteśmy wdzięczni i każdego dnia staramy się zrobić choć mały krok, by pomóc pszczołom, by je chronić i wspierać.

Bardzo dziękuję także twórcom lokalnej żoliborskiej gazety Wilsoniak za rozmowę ze mną i opisanie projektu na łamach ikonicznego Wilsoniaka.

wilsoniakJPG

Ja ze świeżutkim Wilsoniakiem na ukochanym Żoliborzu

wilsoniakjpeg

Dziękuję Kraft Magazyn za rozmowę o pszczołach, projekcie, o tym jak możemy pomóc pszczołom. Artykuł możecie przeczytać tutaj: Kraft Magazyn

kraft-magazyn-zrob-to-po-swojemujpeg

Życzę Wam pięknego Wielkiego Dnia Pszczół w zgodzie z naturą i w zgodzie ze sobą.

Diana