Łąka kwietna dla Pszczół!

Lubię powtarzać  “co dwie głowy to nie jedna, a trzy są jeszcze lepsze!” i tak właśnie udało nam się zorganizować zasiewanie łąki na terenie Fundacji Pociechom w Warszawie. Trzy głowy, czyli Fudacja WIT – Wytwórnia Inicjatyw Twórczych, Fundacja Łąka i ja, czyli Zróbmy to razem dla Pszczół.

WIT w ramach programu “Pedagogy for Change” wraz z Fundacją Łąka przeprowadzili warsztaty dla pracowników i gości Fundacji Pociechom w Warszawie i zasialiśmy łąkę kwietną. Warsztaty poświęcone były bioróżnorodności – jak niezwykle jest ważna dla dzikich pszczół i wszelkich żyjątek, które mogą przetrwać właśnie dzięki zachowaniu jak najbardziej naturalnego ekosystemu. 

Z okazji Dnia Pszczół Fundacja Łąka przeprowadziła spotkanie edukacyjne na temat różnorodności biologicznej. Bohaterkami były dzikie pszczoły, o których niezwykle ciekawym świecie opowiedziała Agą z Fundacji Łąka.

Ludzie od wieków skupiają się na dobrostanie pszczół, które produkują miód, lecz nieodzowność istnienia pszczół dzikich odkrywamy  stosunkowo od niedawna. Dzikich pszczół jest w Polsce ponad 450 gatunków. ¾ z nich gniazduje pod ziemią, unika człowieka i odżywia się pyłkiem kwiatów, które uważamy za niepozorne chwasty. Bez tych “chwastów” jednak przetrwanie pszczół-samotnic nie jest możliwe. Dlatego, zauważając, że nisko strzyżone trawniki, które najczęściej spotykamy w miastach, są niedobre dla środowiska naturalnego, Fundacja Łąka wprowadza na tereny miejskie łąki kwietne. Podczas warsztatów 19.05 uczestnicy wysieli nasiona kwiatów, które zapewnią pokarm i miejsce schronienia różnorodnym gatunkom pszczół.

 

Warsztaty z bioróżnorodności przeprowadziła Agnieszka z Fundacji Łąka. Dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat dzikich pszczół – czego potrzebują, gdzie bytują, jak im nie przeszkadzać, a pomagać! Poznaliśmy także wiele gatunków roślin, które oczyszczają nasze powietrze z zanieczyszczeń jak np. Lepnica, niepozorna roślinka, która dzięki swoim lepkim właściwościom pochłania zanieczyszczenia oczyszczając nasze powietrze. Na ten temat badania prowadzi Fundacja Łąka i gorąco zapraszam do zapoznania się z ich obserwacjami.

Przygotowanie terenu pod wysiewanie łąki także rządzi się swoimi prawami. O nasz odcinek terenu zadbała Fundacja Łąka przygotowując ziemię pod zasiewanie. Ziemia została przekopana i mogliśmy przystąpić do niezwykle przyjemnego zadania jakim było sianie łąki. Każdy z nas otrzymał jutowy woreczek wypełniony mieszankami ziaren zarówno wieloletnich jak i jednorocznych. Do zasilania przystąpiliśmy razem maszerując po naszym odcinku i rozrzucając delikatnie ziarna. W ten sposób uzyskaliśmy równomiernie rozłożenie ziaren na glebie. 

Na koniec naszym zadaniem było przechadzanie się po świeżo zasianym terenie. Każdy miał swój kawałek do przejścia i udeptania ziaren, by miały stabilizację i nie odfrunęły nam w siną dal. Udeptywanie okazało się nie lada zabawą, podczas której mieliśmy wiele frajdy, a nasze nogi otrzymały solidny trening. Same benefity! 

Tak powstała nasza piękna łąka kwietna, którą możecie oglądać i podziwiać jak rożnie w Fundacji Pociechom ul. Wybrzeże Puckie 2 w Warszawie.

Gorące podziękowania dla Fundacji Łąka – dzięki Wam kolejny kawałek ziemii na naszej pięknej planecie zapewni nam bioróżnorodność gatunkową.

Dziękuję Justynie – prezesce Fundacji Wytwórni Inicjatyw Twórczych za zorganizowanie funduszy w ramach “Pedagogy for Change” dofinansowanego z UE.

Więcej o WIT znajdziecie tutaj.