Wielka Wystawa Pszczół
Wielka Wystawa Pszczół została zainaugurowana w Szwajcarii w dniu 27.10.2024 w malowniczym miasteczku Rapperswil nad jeziorem Zuryskim.
Partnerem wydarzenia jest Instytut Polsko-Szwajcarski Kultury i Edukacji.
To już druga edycja wystawy mającej na celu podniesienie świadomości na temat bioróżnorodności przyrodniczej i kluczowej roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym ekosystemie. Jest to także ukłon dla sztuki i rzemiosła. Zaproszenie odpowiedzialnych ekologicznie marek do projektu to krok w kierunku tworzenia produktów w zgodzie z naturą i pracą ludzkich rąk.
Podczas Wielkiej Wystawy Pszczół w tym roku swoje prace zaprezentowało aż 107 artystów prezentując swoje wyjątkowe wizje pszczół, podkreślając ich znaczenie i zachęcając do głębszej więzi z naturą. Premiera WWP miała miejsce w Warszawie w 2023 roku, która trwała aż 6 miesięcy. Tutaj relacja z 2023.
W tym roku ze względu na moją przeprowadzkę do Szwajcarii chciałam pokazać wszystkie prace także w Szwajcarii i udało się to zorganizować dzięki Gosi i Ewelinie tworzących Instytut Polsko-Szwajcarski Kultury i Edukacji oraz Ambasadzie RP w Szwajcarii.
Podczas inauguracji wystawy mogliśmy podziwiać prace artystów, rzemieślników i marek ekologicznie odpowiedzialnych. Każda z tych prac, poprzez sztukę użytkową i projektowanie, zwracała uwagę na fundamentalną rolę pszczół w naszym ekosystemie.
W tym roku już 20 odpowiedzialnych marek dołączyło do całej akcji Together for Bees. Wszyscy mecenasi pszczół tutaj.
Podczas spotkania miałam przyjemność wygłosić mini wykład na temat roli dzikich pszczół w zachowaniu równowagi przyrodniczej. Mówiłam o tym, jak niszczenie ich populacji prowadzi do zanikania roślin oraz zaburzeń ekosystemów, co dotyka nas wszystkich. Każdy gatunek to element układanki, która sprawia, że natura i ekosystemy mogą funkcjonować w harmonii.
Z okazji Dnia Edukacji mogłam zorganizować również warsztaty dla dzieci i rodziców. To była wspaniała okazja, by najmłodsi zrozumieli, czym jest bioróżnorodność i jak ważne są powiązania ekologiczne. Tłumaczyłam, jak wiele gatunków dzikich pszczół posiadamy w naszym ekosystemie – w samej Polsce zaobserwowano ok 470 gatunków (w Szwajcarii ok 600 gatunków), natomiast na całym świecie ta liczba sięga ok 20 tyś. gatunków. Jak bardzo różnią się od bardzo dobrze znanej pszczoły miodnej, gdzie bytują i jak możemy je wspierać.
Jestem ogromnie duma, że w 2024 roku Wielką Wystawę Pszczół tworzy aż 107 artystów, a ta liczba ciągle rośnie, gdyż już niebawem zaprezentuję kolejne prace, które wzbogacą wystawę. Pośród artystów Wielkiej Wystawy Pszczół możecie zobaczyć prace wybitnej Aleksandry Waliszewskiej, Poli Dwurnik, Magdaleny Pankiewicz, Wiktora Striboga, Joanny Sarapaty, Bartka Kielbowicza, Małgosi Rusieckiej, Joanny Czajkowskiej i wielu, wielu niezwykłych artystek i artystów.
Premiera obrazu Joanny Sarapaty
Tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć premierowo obraz Joanny Sarapaty, która dołączyła do wsparcia mojej inicjatywy dbania o bioróżnorodność. Obraz zrobił na gościach ogromne wrażenie.
Obraz Joanny Sarapaty dla Wielkiej Wystawy Pszczół będzie można zobaczyć w kolejnych odsłonach wystawy. Stay tuned 🙂
Sztuka rzemiosła
Do grona mecenasów pszczół dołączyły kolejne odpowiedzialnie ekologicznie marki i twórcy. Na Wielkiej Wystawie Pszczół pojawiła się obok porcelany Ćmielów także porcelana Stanisława Bracha, którą artysta tworzył także we współpracy z Fabryką Porcelany Ćmielów.
Piękne ceramiczne talerze z ilustracją pszczoły autorstwa Neszki Szatkowskiej wykonała Justyna Skowyrska. Totem Warsaw Studio zaprezentował wyjątkowy totem w pszczelich kolorach. Artystka Monika Kreft wykonała mini rzeźby jabłka i gruszki oraz ze swoją marką Sameplusy zestaw oryginalnej biżuterii. Artystka Karolina Brzozowska stworzyła własnoręcznie niezwykłą imitację dzikiej pszczoły – Makateczki komonicówki. Duet Siostry Plotą na tę okoliczność wykonał koszyk o pięknej nazwie Serafina. Marka torebek By Hungry Hearts dołączyła do inicjatywy z torebką Honey Bee. Julia Kutra stworzyła piękne boty prezentowe wypełnione m.in. przywieszkami z materiałów z odzysku w kształcie pszczoły i kwiatów. Marka kosmetyków Soap for Globe wsparła inicjatywę szamponem w kostce Planeta. Powstały także niezwykłe żakardowe produkty od marki Szmat Skład. Ręcznie robione rękawiczki od marki Lawina oraz ręcznie robione czapka od Wool in Full. Nowością był także piękny zestaw bieliźniany od My Unds. Wszystkie produkty mecenasów pszczół możecie zobaczyć tutaj.
Tego dnia wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji i miałam okazję wysłuchać wielu wspaniałych ekspertów m.in. profesor dr hab. Przemysław Gębal poprowadził mini wykład – “Polszczyzna z pochodzenia i odziedziczona jako potencjalny język osobistego wyboru. Korzyści wychowania i rozwoju różnojęzycznego w kontekście szwajcarsko-polskim.” Następnie odbyły się także warsztaty poprowadzone przez profesora dla edukatorów.
Podczas warsztatów jakie miałam ogromną przyjemność przeprowadzić dla dzieci i rodziców każdy otrzymał zeszyt edukacyjny jaki podarowała mi marka Yope wraz z Fundacją Łąka. Zeszyt edukacyjny o dzikich pszczołach, bioróżnorodności przyrodniczej i zasiewaniu łąk kwietnych dostępny jest darmowo do pobrania tutaj.
Wielka Wystawa Pszczół to doskonały przykład, jak sztuka, odpowiedzialna produkcja i edukacja ekologiczna mogą budować ekologiczną świadomość. To krok w stronę ochrony dzikiej przyrody oraz zachowania bezcennych gatunków.
Mam nadzieję, że zainspiruje Was to do większej troski o naszą planetę i działania na rzecz ochrony pszczół oraz bioróżnorodności przyrodniczej.
Dziękuję, że jesteście ze mną w tej ważnej misji!
Diana
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
fot. Marysia Nowrot
fot. Kinga Zgirska
fot. Kinga Zgirska
fot. Marysia Nowrot
fot. Kinga Zgirska
fot. Marysia Nowrot
Ogromne podziękowania dla Fabryki Porcelany Ćmielów za sprezentowanie pięknych filiżanek dla gości Wielkiej Wystawy Pszczół.
Dziękuję Pani Joannie Laprus z Wydawnictwo Świat Książki za sprezentowanie przepięknych książek ” Boginie słowiańskich szeptów” na upominki dla gości Wielkiej Wystawy Pszczół.
Goście mieli także możliwość zapoznać się z wydaniami najlepszego magazynu wnętrzarskiego w Polsce – Czas na Wnętrze, które sprezentowała redaktor naczelna magazynu Pani Anna Grużewska. Ogromnie dziękuję.
O podniebienia gości zadbała Agnes z Agnes Culinary Craft
Dołącz do mnie i razem wspierajmy bioróżnorodność przyrodniczą i dzikie pszczoły
Wszystkie środki uzyskane od mecenasów pszczół ze sprzedaży produktów będących w kolekcji Together for Bees otrzyma Fundacja Łąka, która zobowiązała się do wykorzystania 100% wpływów na działania na rzecz bioróżnorodności przyrodniczej i dzikich pszczół. Działania zostaną przeprowadzone w 2025 roku. W planach mamy zasiewanie łąk kwietnych, zalesianie, wydanie wspólnych materiałów edukacyjnych.