Co było pierwsze jajko, czy kura? Ile razy słyszałeś to pytanie? Zapewne wiele razy, ale czy kiedykolwiek tak naprawdę zastanawiałeś się nad odpowiedzią?

Takie pytanie pada także na początku filmu “The Founder”. Tak sobie myślę, że dla każdego kto kiedykolwiek był lub jest przedsiębiorcą odpowiedź jest raczej oczywista. Dla wszystkich tych, którzy się domyślają i dla tych, których ciekawi historia powstania jednej z największych i chyba najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie marek jaką jest McDonald’s polecam obejrzenie filmu “The Founder”. Jednak uważajcie, po zakończonym seansie możecie nabrać sporego apetytu nie tylko na kanapkę i frytki ; )

Wielkie pomysły i wielkie firmy nie powstają jedynie z wytrwałości, cierpliwości i robienia tego w co się wierzy. Tego też już pewnie sporo się nasłuchałeś. Wytrwałość jest ważna, ale nawet jeśli przebiegniesz milion maratonów i sto triatlonów nie koniecznie zbudujesz firmę. Z całą pewnością jednak Twoja kondycja będzie godna podziwu. Cierpliwość jest ważna, ale nawet jeśli czekasz na swój wielki moment, a przy tym nic nie robisz w tym kierunku, to może okazać się, że masz 80 lat i jesteś cholernie cierpliwy, ale wciąż zbyt wygodnie Ci w Twoim ulubionym i tak dobrze znanym fotelu.

Trzeba jeszcze kilku czynników i jednym z nich niewątpliwie, tak w życiu prywatnym, jak i w biznesie jest odpowiedni partner. Partner, który uzupełnia, który ma coś czego brak Tobie i właśnie tego radzę szukać w ludziach. Różnorodności i otwartości.

Szukaj ludzi, którzy, gdy słuchają co mówisz, nie czekają, aby odeprzeć Twoje argumenty, ale słuchają Ciebie i starają się zrozumieć Twój punkt widzenia. Zdejmij klapki z oczu i zobacz jak bardzo wszyscy jesteśmy różni od siebie i jak bardzo jest to pociągające. Nie krytykuj nigdy kogoś za to, że jest inny, bo w tej różnicy kryje się skarb, który wzbogaca. Spotkanie takiego partnera na swojej drodze to jest właśnie to szczęście, które jest także składnikiem Twojego sukcesu.

Moją pierwszą firmę założyłam 10 lat temu i dzisiaj mogę powiedzieć, że miałam strasznie dużo szczęścia. Spotkałam partnera, który uwierzył we mnie i pozwolił robić to na czym znałam się najlepiej. Jego wiara we mnie jeszcze mocniej napędzała mnie do działania i odpaliłam bieg o istnieniu, którego nie miałam pojęcia. To jest moim zdaniem element, który jest niezbędny do sukcesu. Wiara w siebie i spotkanie na swojej drodze ludzi, którzy też w Ciebie wierzą.

Z budowaniem własnej firmy jest jak ze związkiem. Jeśli już na samym początku masz wątpliwości i nie bardzo wierzysz, że się uda to zaoszczędzę Ci zachodu, bo to się nie uda. Musisz mieć tę pewność i tę wiarę, jak podczas zakochania, gdy endorfiny pozwalają Ci przenosić góry, chociaż wciąż nie wiesz, czy zakochanie przerodzi się w miłość, czy może brutalnie sprowadzi Cię na ziemię rozbijając różowe okulary. To ryzyko musisz ponieść. Nie da się go ominąć. Gdy je podejmiesz z całą pewnością będziesz wiedzieć, co było pierwsze, czy jajko czy kura.

Zapamiętaj jeszcze jedno, nigdy nie miej wątpliwości by przerwać coś co Ci nie służy, co Cię nie rozwija, nawet jeśli przypieczętowałeś to kontraktem. “Kontrakty są jak serca, stworzone do tego, by je łamać.” Tej mało chwalebnej mądrości muszę niestety przyklasnąć na własnym przykładzie. Jeśli masz miękkie serce, to miej chociaż twardą d…, bo oberwiesz na bank! Jeśli się boisz, to sobie odpuść, ale jeśli podejmujesz rękawicę to walcz do końca. Powodzenia!

A teraz chodźmy wreszcie na kanapkę i frytki do tego ; )

  • Pierwszy McDonald’s został wybudowany w grudniu 1948 roku przez braci Richard and Maurice MacDonald w miasteczku San Bernardino w południowej Kalifornii. W miejscu pierwszej restauracji obecnie jest muzeum poświęcone marce McDonald’s.
  • Adres muzeum: 1398 N E St, San Bernardino, CA 92405.
  • Wstęp do muzeum jest darmowy.