Sylvia Górajek

Autorka bloga Tajniki Ameryki. Pomysłodawczyni aplikacji SPRAY. Kreatorka i prowadząca Valley Talks. Producentka filmów reklamowych. Jeszcze pewnie mogłabym wymienić kilka rzeczy jakimi się zajmuje, bo jedno jest pewne, ta kobieta nie stoi w miejscu.

Sylvię poznałam korespondencyjnie ; ) podczas mojego własnego pobytu w Kalifornii. Szukałam inspiracji, informacji o Kalifornii i tak trafiłam na Jej bloga, który zapewnił mi sporą dawkę wiedzy, którą konfrontowałam z własnymi doświadczeniami. Nie udało nam się wtedy spotkać – ja na południu, a Sylvia na północy, ale miałam przeczucie, że prędzej czy później poznamy się osobiście.

Ten moment przyszedł podczas mojego wyjazdu do Doliny Krzemowej, gdzie Sylvia mieszka, tak więc ze spotkaniem nie było najmniejszego problemu, za co dziękuję Sylvi, bo zabiegana jest na maksa. Znalazła jednak czas na wspólna kawę i rozmowę.

Poznajcie Sylvię Górajek – marzycielkę z Suwałk, która odważyła się polskie doliny zamienić na Dolinę Krzemową, gdzie wspólnie z mężem rozwija swoje projekty i pomysły, których jak już wspomniałam ma całą masę.

Sylvia_Gorajek_Executive_Producer_San_Franciscojpg

Sylvia Górajek

W przypadku mojej bohaterki, to właśnie pasja doprowadziła ją do miejsca w którym jest teraz i do życia w wymarzonej Kalifornii. Słowa cioci mieszkającej w Ameryce. Przyszły mąż, wyznający te same wartości i wspólny American Dream. Swój udział miał nawet zespół Depeche Mode i praca przy kluczowym projekcie, który otworzył nie tyle nową drogą, co odblokował w głowie mojej bohaterki otwarcie się na nią i postawienie wszystkiego na jedną kartę. Zieloną! : )

Sylvia-Gorajekjpg

Zaczęło się 15 lat temu, podczas pierwszego wyjazdu do Stanów, gdzie odwiedzała swoją ciocię. Nowy Jork zachwycił Sylvię tak bardzo, że nie chciała wracać. Wyjeżdżając dostała od cioci masę uścisków i słowo na ucho „szybko tu wrócisz”. To wtedy coś się zmieniło, zasiało ziarenko, które przez kolejne kilka lat kiełkowało i cierpliwie rozwijało się, by w pewnym momencie rozkwitnąć.

Studia Sylvia wybiera po angielsku. Czuje, że może się to jej kiedyś przydać. Doskonali słownictwo, rozwija akcent. Tylko ówczesna sytuacja niby na stałe przymocowuje ją do Warszawy. Wydawałoby się, że klamka zapadła, żo to w Polsce czeka Sylvię przyszłość.

Pojawia się Kuba z głową jak u Sylvi pełną marzeń i odwagą, by po te marzenia sięgać. Wspólne artystyczne projekty nad którymi pracują zbliżają ich do siebie, pokazując, że potrafią razem także pracować. Rodzi się silny team przypieczętowany przysięgą małżeńską : )

sylviagorajekjpg

Sylvia i Kuba 

Sylvia uwielbia Depeche Mode i jak na prawdziwą fankę przystało angażuje się w projekty związane z występem zespołu w Polsce oraz współprodukuje fanowskie teledyski. Współpracuje razem z Kubą, który ma firmę produkcyjną w Polsce i oboje stwierdzają, dlaczego nie zająć się produkcją reklamową w Stanach?

Wyjeżdżają i zaczyna się poznawanie prawdziwego życia w Ameryce. Żadne wakacje nie oddadzą tego lepiej niż zamieszkanie w miejscu jakie chcemy poznać. Oj wiem coś o tym sama ; ) Sylvia poznając Stany opisuje wszystko na swoim blogu www.jaion.pl. Stworzyła to miejsce, aby dzielić się swoimi spostrzeżeniami, różnicami, podróżami i wieloma cennymi wskazówkami dotyczących mieszkania w Stanach, a dokładnie w Kalifornii, gdyż za cel swojej podróży wybierają Północną Kalifornię i jakże urokliwą Dolinę Krzemową.

Dolina Krzemowa słynie z technologii i jeśli ktoś wprowadza innowacyjne technologie, to albo robi to tam, albo prędzej czy później tam trafi. Sylvia zainspirowana Kalifornią i szerokimi możliwościami Doliny Krzemowej decyduje się zrealizować pomysł, który kłębił się w jej głowie od czasu podróży autem przez całe Stany. Powstaje aplikacja SPRAY – pierwszy start-up Sylvii i na nim nauczy się bardzo dużo, także tego na co uważać zakładając start-up i jak chronić własny pomysł.

Spray prężnie się rozwija, ale niestety Sylvia zmuszona jest opuścić stery własnego start-upu. Jak to możliwe zapytacie? To bardzo powszechne, kiedy na wspólnika bierzemy niewłaściwą osobę. Sylvia boleśnie to doświadcza, ale otrzepuje się natychmiast i dołącza do zespołu Apple, a potem Netflix. Jednocześnie buduje też większą świadomość jak rozwijać startup. Punkt pierwszy – doskonały zespół i to w start-upie jest najważniejsze, bo to ludzie tworzą innowacje, to ludzie udoskonalają produkty, to ludzie też je psują i stopują ich rozwój. Zanim zatem uwierzysz w czyjś pomysł, musisz uwierzyć w człowieka, bo tylko on może pomysł zamienić w rzeczywistość.

Sylvia traktuje Spray jako dobrą szkołę i wiarę w swoją kreatywność. Nie rozpacza i nie narzeka na wspólnika, ma żal jedynie do siebie, że zaufała niewłaściwej osobie. Ale to jest życie. Drugi raz nie da się nabrać, a drugi raz już puka do drzwi. Sylvia oddaje głos startupowcom w Dolinie Krzemowej zakładając Valley Talks. Rozmawia z wieloma, którzy zdecydowali się podążać drogą technologicznego biznesu. Przepytuje doradców, prawników, inwestorów, aniołów biznesu. Każdy kto interesuje się firmami technologicznymi powinien zajrzeć na Valley Talks i poznać imponujące historie.

Daniel-Apple-Featuredjpg

To właśnie Valley Talks staje się przepustką do zielonej karty, którą Sylvia zdobywa stając się stałą rezydentką Stanów Zjednoczonych. Długa droga i bardzo kręta, ale jedno nigdy nie zmieniło się przez te 7 lat – tyle trwała batalia o stały pobyt. Nie zmieniła się wiara w siebie i w to, że się uda.

13775604_639353739547538_5078238969092134103_njpg

Siedzimy z Sylvią w kawiarni niewielkiego miasteczka Doliny Krzemowej. Rozmawiamy o planach, marzeniach i drodze do realizacji. Jedno jest pewne siedzi przede mną świadoma kobieta, która wie czego chce. Daje mi też inspiracje i nadzieję, że moje marzenia także prędzej czy później się spełnią, bo wierzę w siebie, swoje możliwości i mam też to, co łączy mnie z Sylvią – drugą połówkę, która myśli tak samo. Razem łatwiej osiągać niemożliwe ; )

fullsizeoutput_5cf1jpeg

Obecnie Sylvia pomaga firmom technologicznym opowiadać ich historie poprzez video, a jej mąż pracuje nad nowym serwisem rewolucjonizującym rynek stockowych ujęć video, o czym także poinformuję podczas mojej rozmowy, tym razem z drugą połówką Sylvi – mężem Kubą. Razem co tydzień publikują nowe odcinki podcastu Tajniki Ameryki, w którym, podobnie jak jeszcze niedawno na blogu, dzielą się niuansami życia w USA i Kalifornii. Jedno jest pewnie Oni wiedzą, co znaczy: Zrób to po swojemu! : )

Blog Sylvi: www.jaion.pl, www.tajnikiameryki.pl 

Valley talks:  www.valleytalks.com 

Diana Dyba