Renomed

 

Każdy produkt może być wyjątkowy i piękny. Wykonany starannie, ręcznie z atencją do każdego szczegółu. Tak wykonany produkt spełnia większą funkcję niż tylko użytkową, staje się sztuką użytkową i właśnie tak jest w przypadku marki Renomed, która nożyczki podniosła do rangi produktu wyjątkowego i niepowtarzalnego, który staje się elementem dekoracyjnym, którego z całą pewnością nie będziecie chować do szuflady.

Renomed to firma rodzinna założona w 1981 roku przez małżeństwo Donatę Rucińską i Marka Rucińskiego. Dzisiaj to ich synowie kontynuują tradycję firmy i właśnie z nimi –  z Michałem Rucińskim i Maciejem Rucińskim zapraszam na rozmowę.

D4CDF1F7-E048-4437-903D-576A1064BC53_1_201_ajpeg

Jak narodził się pomysł, by produkować właśnie nożyczki?

  Pomysł narodził się z potrzeby! Mieliśmy wiedzę, że istnieje za granicą popyt na nożyczki wysokiej jakości w oryginalnym i niepowtarzalnym designie.

Niepowtarzalny i unikatowy design, wiedza techniczna, odpowiednia technologia i znajomość rynku, a do tego determinacja i pracowitość – to wystarczyło wówczas do podjęcia ryzyka.

Decyzja była jedna – jak produkować to tylko na eksport. Wówczas tj.w 1981 roku tylko eksport dawał gwarancję dostępu do materiałów produkcyjnych odpowiedniej ilości i jakości.


Kiedy zatem docenił Was rynek polski? 

Historia firmy rozpoczęła się od eksportu nożyczek, natomiast od samego początku pragnęliśmy być obecni na rynku polskim. Końcem lat 80 i początku 90 zaistnienie na rynku polskim było bardzo trudne. Znaczący wzrost sprzedaży naszych nożyczek w Polsce nastąpił od 2009 roku i od tego momentu cieszą się one coraz większą popularnością. Co roku zwiększamy sprzedaż i zapotrzebowanie rośnie, co świadczy o tym, że klienci chcą kupować te wyroby. Spotykamy się z wieloma bardzo miłymi i pochlebnymi opiniami o naszych wyrobach, świadczących o tym, że obrana przez nas droga bycia „manufakturą” i hołdowania tradycji rzemiosła jest dobra. W Polsce przez te lata zbudowaliśmy wizerunek solidnej firmy i pracujemy dalej nad rozpoznawalnością naszej marki. Równolegle te same działania podejmujemy na rzecz eksportu, aby nazwa naszej firmy była synonimem jakości, trwałości, designu i jednoznacznie kojarzyła się z ideą manufaktury – „hand made”.

6jpg


Renomed to firma rodzinna. Zawsze wiedzieliście, że chcecie kontynuować rodzinną markę, czy jednak były inne pomysły na siebie? 

Tak to prawda, jesteśmy firmą rodzinną w pełnym znaczeniu tego słowa!

W młodym wieku, to znaczy świeżo po studiach, zarówno mój brat jak i ja, mieliśmy wiele pomysłów co robić. W głębi serca wiedzieliśmy jednak, że przyjdzie czas, by kontynuować dzieło rodziców. Na początku drogi zawodowej zbieraliśmy oboje doświadczenie w różnych firmach i na różnych stanowiskach. Takie też było oczekiwanie rodziców!

Z biegiem lat rosło w nas przeświadczenie, że produkt stworzony od podstaw przez naszych rodziców jest czymś wyjątkowym i nie można zaprzepaścić ich wieloletniej pracy oraz osiągnięć!

1jpg


Każde nożyczki powstają ręcznie. Czy nie myśleliście nigdy, by zautymatyzować produkcję?

Oczywiście, że o tym myśleliśmy. Jednak wtedy straciłyby one swoją autentyczność i stałyby się produktem masowym.

Pragniemy, aby nasz produkt pozostał w 100% ręcznie wykonywany. Oczywiście niesie to za sobą swoje ograniczenia, ale z drugiej strony dodaje produktowi wartości niematerialnej. Każda sztuka, nawet tego samego modelu może odrobinę różnić się od siebie. Dla nas, ale także naszych klientów to coś bardzo wartościowego.

3jpg


Jak długo trwa przygotowanie jednych nożyczek? 

Niestety bardzo trudno określić, ile czasu powstają jedne nożyczki. Nigdy nie produkujemy jednej sztuki od początku do końca od razu.

            Cały proces produkcyjny podzielony jest na szereg etapów. Partia produkcyjna z reguły wynosi wielokrotność 100 sztuk, bo tak jest wygodniej. Produkcja składa się z bardzo dużej ilości operacji. Już pierwsza z nich jest bardzo wyjątkowa, ponieważ w przeciwieństwie do większości nożyczek na świecie nasze są gięte z specjalnie dla nas przygotowanego profilu stali. Materiał jest cięty na odpowiedniej długości kawałki, które dostosowane są do danego modelu nożyczek.

Nie powstaje przy tym żaden odpad. Zarówno materiał jak i przyrządy produkcyjne oraz narzędzia, których używamy są unikatowe i nikt inny by ich nie mógł użyć! Szereg z nich sami stworzyliśmy na potrzeby naszej produkcji.

2jpg


Poza użytecznością nożyczek, Wasz produkt jest pięknie zaprojektowany i wykonany. Zdobywa wiele nagród. Jak rodził się projekt i czy był ulepszany, czy od początku czyli od 1981 roku jest w niezmienionej formie?

Dziękujemy! Projekt powstał w głowie naszej Mamy, która chciała, aby produkt użytkowy jakim są nożyczki nie musiał być pospolity. Zależało jej na tym by był też ładny,  elegancki i użyteczny. Większość nożyczek na świecie wygląda tak samo. Nasz produkt w dużym stopniu się wyróżnia. Wzór/design jest tak charakterystyczny, że nie da się pomylić go z niczym innym. Projekt od 1981 roku istnieje w niezmienionej formie. Powstają nowe modele oraz wielkości nożyczek, jednak wzornictwo oraz technologia jest niezmienne.

Z uwagi na szerokie możliwości zastosowań tak „prozaicznego” produktu jakim są nożyczki jest wiele nieodkrytych przez nas dziedzin, gdzie możemy zaoferować nasz produkt. To motywuje do działania!

4jpg


Do kogo skierowany jest Wasz produkt? 

Może to dziwnie zabrzmi ale chyba do każdego……. 🙂 Naszym klientem może być każdy, kto chce mieć produkt wysokiej jakości, a także ładny. Czasem, podczas dyskusji w firmie śmiejemy się, że przecież każdy na świecie potrzebuje nożyczek…….czy to do cięcia papieru, tektury, prac domowych, manicure czy po prostu przecięcia „czegoś”….. .

W ostanim czasie bardzo mocno rozwija się nasza hobbystyczna kolekcja dla wędkarzy… to prawdziwi pasjonaci, którzy ponad wszystko cenią sobie dobre produkty.

Jaka jest żywotność nożyczek Renomed? Czy należy je co jakiś czas ostrzyć?

Tak jak brzmi motto naszej marki ( z ang) ”Cut out to be timeless” oraz co potwierdziło już setki klientów to produkty na lata. Nie mogę powiedzieć jaka jest ich żywotność, bo to trudne do zdefiniowania; każdy klient używa ich z różną częstotliwością. W przypadku gdy nasze nożyczki bedą użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem bedą służyły każdemu przez wiele, wiele lat!!! Nożyczki nie wymagają ostrzenia co jakiś czas. Ponowne przeostrzenie najczęściej jest potrzebne wtedy, kiedy użytkownik stosował nożyczki do cięcia materiałów, których nożyczki nie przetną lub stosował niezgodnie z przeznaczenim. Tylko w przypadku, gdy utracą już swoją ostrość mogą zostać przeostrzone. W tej sprawie prosimy o kontakt bezpośrednio z nami 🙂

renomedjpg


Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając nożyczki? 

Przede wszystkim do czego chcemy je używać. To dość istotne, aby wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Wbrew temu co większość z nas myśli nie ma rzeczy, które nadają się do wszystkiego, dlatego warto poświęcić temu chwile. W naszym portfolio są modele do zastosowań kosmetycznych jak manicure, pedicure, pielęgnacja paznokci dzieci i niemowląt;  do zastosowań medycznych, hobbystyczne nożyczki dla wędkarzy oraz muszkarzy, a także nożyczki do zastosowań uniwersalnych takich jak domowe użytkowanie. Jest też kilka modeli, które nadają się do bardzo specjalistycznych zastosowań jak przycinanie drzewek bonsai czy cięcie włókien aramidowych. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Razem z bratem kontynujecie rodzinną tradycję. Jak zatem produkt i podejście do biznesu zmieniało się na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat działania firmy?

Tak to prawda. Kontynuujemy z Bratem, to co na przestrzeni wielu lat zbudowali nasi Rodzice! Nie trudno zauważyć jak szybko i dynamicznie zmienia się nasze otoczenie oraz świadomość klientów. Myślę, że nie można postrzegać tego pod kątem czy jest teraz trudniej czy łatwiej. Z pewnością jest inaczej i są zupełnie inne bariery. Kiedyś problemem było wysłanie produktów w odległe miejsce świata, dziś jest to wręcz banalnie proste. Nasza firma bardzo mocno się rozwinęła, przeprowadziliśmy rebranding, który obejmował zmianę logotypu, powstało motto firmy, które utożsamia DNA naszych produktów. Dodatkowo zaprojektowaliśmy ekskluzywne opakowanie, które w zeszłym roku zostało nagrodzone w konkursie IF Design 2019. Nowa strona internetowa oraz film pokazujący rzemieślniczy charakter naszych produktów to także elementy, które kiedyś nie były tak istotne jak dziś. W latach 80’ i 90’ kiedy Rodzice budowali firmę, zdobycie klienta za granicą było wyjątkowo trudne z uwagi na komunikację, bariery granic oraz logistykę; dziś natomiast ogromne wyzwanie stanowi duża świadomość nabywców, zwracanie uwagi na wartości firmy oraz ogromna konkurencja!

5jpg


Państwa produkt to rzemiosło w najczystszej postaci, każdy produkt jest wykonany ręcznie. Kim są osoby tworzące każdą parę nożyczek? Czy trudno jest pozyskać dobrego rzemieślnika do tej pracy? Ile kunsztu i doświadczenia wymaga taka praca? 

Zgadza się. Każda pojedyncza sztuka nożyczek jest wykonywana ręcznie w 100%. Nasi pracownicy to wyjątkowi ludzie – prawdziwi rzemieślnicy. Umiejętności, które posiadają nabywali przez długi czas. Nikt, kto przyszedł do naszej firmy nie potrafił od razu pracować z nożyczkami. Wymaga to dużej determinacji, poświęcenia oraz chęci nauki oraz praktyki. W firmie nadal pracuje jeden „nożyczkaż”, który jest z nami od początku firmy – to prawdziwy ekspert!

W dzisiejszych czasach, kiedy kładzie się ogromny nacisk na automatyzacje i „odchudzenie” produkcji lub jej zlecenie w odległe miejsca świata w celu pozyskania oszczędności, znalezienie rzemieślnika lub osoby chcącej takie umiejętności nabyć jest bardzo trudne!

Dziękuję za rozmowę,
Diana Dyba

Produkty marki Renomed możecie kupić tutaj: Renomed