Tragiczna 13-tka
Kupujesz ubrania z poliestru? Z całą pewnością każdy z nas ma lub miał ubrania poliestrowe, które zawładnęły sklepowymi półkami kusząc kolorowymi, szybkoschnącymi i często nie wymagającymi nawet prasowania ciuchami. Do tego ich cena jest bardzo niska. Brzmi cudownie? Ale nie ma nic za darmo. Jaką cenę płacimy za tanie, poliestrowe ubrania (drogie też, bo domy mody także chętnie stosują poliester – sprawdźcie metki!). Poliestrowe ubrania, meble i inne produkty są bardzo niebezpieczne i powodują bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zagrożeniami gwarantuję, że wiele z Was, a może i wszyscy (i taką mam nadzieję) nie sięgnie już nigdy więcej po produkty poliestrowe.
Tragiczną 13-tkę
przygotowałam na podstawie rozmowy z Justyną Borską, pasjonatką zdrowego trybu życia , prowadzącą bloga STOP POLYESTER o negatywnym wpływie poliestru na nasze życie i zdrowie. Justyna stara się walczyć z wszechobecnym poliestrem, który występuje w ubraniach, ale też w naszych meblach, kołdrach, poduszkach, poprzez uświadamianie ludziom jak nasze codzienne, małe wybory mogą wpływać na zdrowie, nasze mitochondria, środowisko i Matkę Naturę. Pranie poliestrowych ubrań i ich suszenie powoduje wydzielanie się bardzo toksycznych substancji, które przedostają się do powietrza, do kanalizacji, a następnie do mórz i oceanów. Wdychamy je, a także jemy, bo ryby i owoce morza są także zanieczyszczone mikro plastikami i chemicznymi związkami w wyniku naszego użytkowania poliestru.
Justyna buduje markę I Love Grain, tworząc przyjazne naszemu zdrowiu i naszej planecie naturalne poduszki wypełnione łuskami zbóż i ziołami. Wybierajmy to, co zdrowe.
Powiedzmy głośno poliestrowi: STOP!
Jak otrzymywany jest poliester?
Syntetyczny poliester powstaje w wyniku reakcji chemicznych przy udziale węgla, ropy naftowej, powietrza oraz wody. Składa się z oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTS) lub jego estru dimetylowego, tereftalanu dimetylu (DMT) i glikolu monachelowego (MEG).
Poliester posiada 10% udziału w rynku plasując się pod względem popularności na niechlubnym trzecim miejscu zaraz po polietylenie (33,5%) i polipropylenie (19,50%).
POLIESTER – tragiczna 13-tka!
Wpływ poliestru na nasze życie i zdrowie.
- Poliester nie przepuszcza powietrza.
- Poliester blokuje wydalanie potu, tym samym powoduje gromadzenie toksyn wewnątrz gruczołów i narządów, poprzez co powoduje wiele nieprawidłowości oraz zwiększa ryzyko wielu chorób.
- Suszenie poliestrowej odzieży w suszarkach powoduje rozprzestrzenianie się chemikaliów do domu i otoczenia. Substancje chemiczne dostają się do powietrza i są wchłaniane przez skórę.
- Odzież poliestrowa zaburza proces nawadniania powierzchniowej warstwy naskórka. 1
- Poduszki i kołdry wypełnione włóknami poliestrowymi powodują wdychanie toksycznego formaldehydu.
- Formaldehyd jako środek silnie drażniący powoduje występowanie objawów astmy i duszności. 2
- U osób z atopowym zapaleniem skóry i suchą skórą, wrażliwą powoduje alergię na odzież, której może towarzyszyć świąd i wysypka.
- Włókna poliestrowe stwarzają lepsze warunki do rozwoju bakterii. 3
- Poliester ma bardzo negatywny wpływ na układ odpornościowy, zwłaszcza u dzieci. 4
- Poliester wpływa na reprodukcję. 5
- Poliester powoduje zmiany parametrów elektromiograficznych mięśni, co skutkuje występowaniem desynchronizacji jednostek ruchowych. To zaburzenie objawia się większym zmęczeniem.
- Poliester zaburza proces nawadniania powierzchniowej warstwy naskórka, powodując suchość naskórka i objawy suchej skóry.
- Poliester wpływa negatywnie na układ krążenia i właściwości krwi.
1 Yao L.: (2009) Effects of clothing on skin physiology.
2 Zgodnie z klasyfikacją UE, formaldehyd jest substancją rakotwórczą klasy 3.
3 Takashima M, Shirai F., Sageshima M., Ikeda N., Okamoto Y., Dohi Y. (2004): Distinctive bacteria- binding property of cloth materials.
4 Artykuł The Environmental Ilness Resource dr Theresa Warner.
5 Badanie przeprowadzone w 1993 r. wykazało, że bielizna poliestrowa może zmniejszyć liczbę plemników u mężczyzn i zaburzenia erekcji oraz problemy hormonalne.
Na koniec kilka słów także na temat poliestru z recyklingu. Mianowicie wytwarzanie poliestru z recyklingu jest bardziej energochłonne niż wytwarzanie od samego początku włókien naturalnych. Podczas recyklingu chemicznego materiały są chemicznie rozpuszczane w swoich prekursorowych chemikaliach. Poliester na przykład zostaje podzielony na DMT (tereftalan dimetylu) i EG (glikol etylenowy). Te chemikalia są następnie oczyszczane i wykorzystywane do wytwarzania nowego włókna poliestrowego. Ale rzeczywistość jest taka, że jest to trudne i kosztowne.
Chociaż poliester poddany recyklingowi zużywa mniej energii niż wytwarzanie dziewiczego poliestru, poliester z recyklingu wciąż zużywa znacznie więcej energii niż włókna naturalne.
Poliestry zużywają więcej niż 2 cykle życia na biodegradację. Chociaż materiały syntetyczne, takie jak poliester, w końcu ulegają rozpadowi, biodegradacja może potrwać nawet 200 lat.
Masz ochotę przejrzeć swoją szafę? Kupując nowe, kuszące ubranie spojrzysz na metkę, by mieć pewność, co kupujesz? Mam nadzieję, że te informacje pomogą uświadamiać jak bardzo sami robimy sobie krzywdę wybierając szkodliwe produkty. Jak bardzo wciska nam się buble, które nas uczulają i zaśmiecają środowisko.Tak naprawdę zarabiają na nas nie tylko producenci poliestrowych kolekcji ubrań, czy mebli, ale także farmaceuci, którzy później faszerują nas kolejną chemią, by jedynie uśpić objawy reakcji alergicznych, które w konsekwencji prowadzą do bardzo groźnych chorób. Wybór należy do nas. Chociaż jesteśmy sterowani i manipulowani reklamami, to wybór zawsze należy do nas. Wybierajmy to, co dobre.
Diana Dyba