Tajemnicze, niedokończone, inne, nieznane, dziwne.

Mogłabym wymieniać jeszcze długo, ale szukając jednego, jedynego słowa jakie mogłyby określić zbiór opowiadań, jakie właśnie czytam to niezwykłe. Mój własny synonim słowa dziwne to właśnie niezwykłe. Zaczytuję się nimi beztrosko i leniwie przeciągając ich lekturę w nieskończoność, by trwały i trwały.

Takie właśnie są “Opowiadania Bizarne” Olgi Tokarczuk. Niepokorne i pozostawiające pole własnej wyobraźni. Każde inne, ale każde równie niezwykłe. Nie dające jednoznacznych odpowiedzi, co uwielbiam. Pozwalają mi puścić wolno własne wodze fantazji, by udać się w świat tajemnic, spraw dziwnych. Niezwykłych!

Tego dnia już od południa zanosiło się na burzę. Mocno posiniałe chmury z poszarpanymi krawędziami od przedzierających się promieni słońca były coraz niżej. Moja chęć snu w samo południe nie była jednak podyktowana jedynie warunkami atmosferycznymi, chociaż chmury stanowiły tak piękną pierzynkę pod którą ochoczo bym wskoczyła i zasnęła śniąc o pomarańczach, które jeszcze kilka dni wcześniej były na wyciągnięcie ręki wprost z drzewa, a dzisiaj na dnie mojej eko torebki leżą opatrzone nalepką z kodem 5,80 PLN. Drugim powodem mojej niepohamowanej i dzikiej żądzy snu w ciągu dnia, był jetlag z którym staram się od kilku już dni walczyć jak lwica, zasypiając jednak w najdziwniejszych pozycjach i miejscach jak dachowy kot. 

Tym razem jednak obiecuję sobie, że na sen poczekam do wieczora, szwendając się leniwie z przyjaciółką po krakowskich plantach. Nadrabiamy zaległości niespiesznie ciesząc się własnym towarzystwem i robiąc wszystko to na co mamy akurat ochotę. Pyszne ciastko (ciastka!) w ulubionej cukierni na krakowskim Kazimierzu, wspólne wpatrywanie się w sklepowe witryny i mówienie sobie nawzajem – “w tym byłoby Ci świetnie” : ) Udamy się jeszcze do kina, takiego jakie tak bardzo lubię. Gdzie drzwi zawieszone są muślinową ciężką kotarą, a wygodne fotele wyściełane są pięknym aksamitem. Gdzie nie drażni mnie zapach serowych przekąsek z domieszką barbecue, ale gdzie unosi się zapach tradycji i mogę w totalnym spokoju obejrzeć wreszcie zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia “Twarz” Małgorzaty Szumowskiej.

Tymczasem jesteśmy już przy Długiej i za chwilę wydarzy się coś, co pobudzi mnie tak, że jeszcze długo po przyjściu do domu nie będę mogła zasnąć. 

Mijamy Księgarnię pod Globusem, a tam we własnej osobie, za ok 10 minut ma się pojawić autorka wybitnych książek Olga Tokarczuk. Tego wieczora zasłuchana w wywiad z Panią Olgą o najnowszej książce, o życiu, o pisaniu, o podążaniu własną drogą ogarnia mnie niesamowite poczucie bycia totalnie we właściwym miejscu. Słucham kogoś, kogo znam jedynie przez pryzmat przelanych na papier historii i  opowiadań i jestem oczarowana. Inspirująca! Tego szukam, tego pragnę i za tym podążam. Otaczać się ludźmi, którzy gdy mówią jest totalna cisza zasłuchanych odbiorców. Ludźmi od których można czerpać garściami i uruchamiać w sobie coraz to nowe pokłady energii i pomysłów. Takich spotkań sobie i Wam życzę. 

Tajemnicze, niedokończone, inne, nieznane, niezwykłe i zawsze poruszające.

Takie właśnie powinny być spotkania z inspirującymi ludźmi. Tego wieczora miałam szczęście, gdy unosząca się w powietrzu burza wreszcie się zmaterializowała i znalazłyśmy schron “Pod Globusem” : ) Świat pomieścił nas wszystkich, a ja ocierając kilka pierwszych kropel deszczu z rozpromienionej twarzy zobaczyłam Panią Olgę, równie uśmiechniętą i nadal pozostaję oczarowana. 

Zapraszam Was wszystkich do lektury nowej książki Pani Olgi Tokarczuk “Opowiadania Bizarne” i odkrycia nowych i tajemniczych, czasem nieco baśniowych i fascynujących historii. Wraz z Wydawnictwem Literackim, mam dla Was prezent i jakże się cieszę, że mogę się nim z Wami podzielić, tym samym dziękując każdemu z Was, że czytacie także moje przygody.

Na każdą książkę i audiobook Pani Olgi Tokarczuk kupionej w sklepie internetowym na stronie Wydawnictwa mamy dla Was 35% rabatu po wpisaniu kodu jestem w lesie. Kod będzie ważny od 21 maja do 08 czerwca 2018 roku. Poniżej link na stronę, gdzie możecie kupić książki Pani Olgi Tokarczuk: 

www.wydawnictwoliterackie.pl/autorzy/209/Olga-Tokarczuk

Zapraszam także na mój instagram do wzięcia udziału w konkursie w którym do wygrania jest audiobook “Opowiadania Bizarne”. Konkurs trwa do 31.05.2018. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Literackie.

~ Diana