Nieopowiedziane 39-45
Ten projekt chociaż dotyka tak traumatycznych wydarzeń jakimi była wojna, niesie ze sobą radość. Radość z możliwości wysłuchania historii choć smutnych i drastycznych, to jednak dających ukojenie, bo wreszcie wypowiedzianych na głos.
Basia Gałaj – to młoda, polska artystka studiująca kompozycję, aranżację i produkcję muzyczną na Berklee College of Music w Bostonie. Dzięki swojemu muzycznemu słuchowi potrafi nie tylko usłyszeć więcej, ale także przełożyć to, co słyszy na dźwięki. Zamienić czyjąś opowieść na piosenkę i sztukę.
Tak wiele w nas niewypowiedzianych historii, zamkniętych na klucz traum, obrazów tak strasznych, że lepiej nie wracać wspomnieniami. Jednak Basi udało się dotrzeć do ludzi, którzy żyli w czasie II wojny światowej, by wysłuchać ich emocji, bardzo trudnych, ale też pełnych nadziei, by wojna się wreszcie skończyła. Pozwolić ujrzeć światło dzienne skrywanym tajemnicom i dać upust uczuciom tłumionych tak długo. Co może przynieść takie oczyszczenie? Piękno i radość. Nadzieję, że to, co najgorsze już za nami. Nadzieję, że historia się nigdy nie powtórzy.
Diana Dyba
Oddaję głos Basi, by opowiedziała jak i dlaczego narodził się projekt “Nieopowiedziane 39-45”.
Projekt “Nieopowiedziane 39-45” jest to projekt muzyczny, który ma na celu opowiedzenie historii osób, które przeżyły II-gą Wojnę Światową i są nadal wśród nas w formie piosenek. Jest to też akcja społeczna zachęcająca ludzi do rozmów z osobami starszymi, do spisywania i nagrywania historii swoich dziadków – bo z ich odejściem, odejdą też wszystkie historie.
Basia z Bohaterami swojego projektu
Zdecydowałam się zająć tym tematem ponieważ zrozumiałam, że jesteśmy ostatnim pokoleniem które ma styczność z żywą historią, z osobami które przeżyły i pamiętają najgorszą Wojnę w historii świata. Tak wiele z nich jest samotnych, zapomnianych. A każda historia to skarb. Czy to perspektywa dziecka, czy studenta, czy rodziców – każdy przeżył to inaczej, a z odejściem tych osób odejdą wszystkie historie, wszystkie wspomnienia, opowieści których nie znajdziemy w książkach.
Jeśli my nie będziemy pielęgnować tej pamięci i tych historii – historia może się powtórzyć, a my nigdy nie możemy do tego dopuścić.
Zauważyłam też, że bardzo często mamy w rodzinie dziadków, babcie, ciocie itd, ale nigdy nie było czasu na rozmowę, na wysłuchanie historii nieopowiedzianych.
Szukamy bohaterów daleko, a tak często mamy ich w swoich rodzinach.
Bardzo ważne jest dla mnie, aby zachęcić ludzi do rozmów z osobami starszymi, do wysłuchiwania ich historii. Tak możemy im pokazać, że nigdy o nich nie zapomnimy, że ich przeżycia, wspomnienia i historie są ważne i będą zapamiętane. Zachęcenie do przełamywania się i rozmów. Czasem tak trudnych.
Basia Gałaj
Basia ze swoim zespołem
Więcej na temat projektu znajdziecie tutaj: Nieopowiedziane 39-45
Projekt możecie wesprzeć finansowo i zamówić płytę tutaj: WSPIERAMTO.pl
AKTUALIZACJA
Po 3 miesiącach od naszej pierwszej rozmowy spotykam się z Basią, tym razem osobiście. Rozmawiamy o projekcie „Nieopowiedziane 39-45” i widzę już bardzo dokładnie na żywo, ile w ten projekt włożyła serca. Każde Jej słowo, gesty, energia jaka emanuje z Basi, kiedy opowiada mi prawie jednym tchem o tym, co udało się zrobić, ile rozmów odbyła, ile prawdziwych historii mogła poznać, ile było wzruszeń. Projekt pięknie się rozwija, bo coraz więcej osób przyłącza się do akcji. Coraz więcej pada słów tak bardzo ważnych, bo przez tyle lat przemilczanych.
Zapytałam Basię o rozwój projektu, o refleksje jakie ma tworząc taki projekt.
Co nowego u Basi? Przeczytajcie sami:
1 sierpnia spędziłam z Panią Barbarą, która walczyła w Powstaniu. Niesamowicie jestem wdzięczna za tę możliwość i poznanie tylu wzruszających opowieści Pani Barbary.
Wyszedł teledysk do pierwszej piosenki . Teledysk możecie obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=FnOn7JW9OBk
Odbyłam kilka spotkań zarówno w radio i TV, gdzie mogłam opowiedzieć o projekcie. (linki na stronie w zakładce media) www.nieopowiedziane.com
Były też nagrania wokali na płytę, między innymi piosenka dziecięca z cudownymi dziewczynkami, które przyjechały z całej Polski (Bydgoszcz, Toruń itd) – z serca dziękuję rodzicom, że je przywieźli i że były częścią projektu 🙂 !
Chciałabym prosić wszystkich, aby rozmawiali z osobami starszymi, pytali i oferowali im pomoc! Aby zrobili im zakupy, zabrali do lekarza, na spacer.
Zauważyłam, że wiele osób dużo mówi, chodzi z opaską Powstańczą, zmienia zdjęcie na Facebooku, a nic więcej nie zrobi.
To prawda – trzeba się trochę wysilić, ale proszę, aby to zrobić. Te osoby nie potrzebują zmieniania zdjęcia profilowego, a czynów! Jest wiele fundacji do których można się zgłosić. Nie ma na co czekać!
Basia Gałaj