That was a great pleasure to meet such a wonderful woman. Jasmin is full of energy and super organised. She is multitasking and she is so good in every single thing that she creates. One of her projects is a wig studio which she started in 2009.

mywigstudio_jasmin_barnesjpg

How did it start? Easier than we think. 🙂 She just woke up one day in a bad haircut and she couldn’t arrange it correctly in any way. Let’s be honest – if we have a bad haircut, a whole day is not good as well. I think all women understand that 😉 I would not emphasise it so much, but certainly when we feel that we look good, we can do more!

In business, you can’t take things personally. Remember, sometimes the most demanding customer and worst critique is the secret to taking your biz to the next level. Embrace Criticism. As I always say, I don’t take it personally, but I’d gladly take PayPal, Credit Card or Cash.

Jasmin has so much fun in her passion and she’s so authentic in that. She changes her look as she wants, depending on occasion or her mood. One day she can have short hair and on another day curly.

When I met Jasmin in her studio I wanted to talk about her business and passion. I prepared couple of questions, but just after I crossed the door I put away my reporter’s notebook because we started having so much fun together. Instead of an interview and conversation about passion, I received an invitation to the core of her passion and it was so wonderful. I understood more than I could have imagined and I did not have to ask for anything anymore.

Blessed is the woman who chases no one. Needs no validation from anyone and handles her business like a boss. If you are reading this… I’m talking about you, woman!!!

fullsizeoutput_51bajpeg

me and Jasmin

People who work with passion, who spend their time for something that gives them joy and energy, don’t have to explain anything. They don’t have to tell me when, why and how. I just see them in action and I know everything.

What is the recipe for a successful business? Enjoy what you are doing. Energy that comes out of what you do. Positive attitude to the world and people that you meet. This is authenticity and if anyone has it, then can do everything.

All that insta glitter is not gold. When going through your feed, make sure to focus on inspiration not comparison. Trust me. Nobody is as successful as IG make them look. No one is as pretty as filters make them seem. The only WORTHY comparison is you yesterday vs you today. Social media is just that – a platform for creativity & expression, a business medium, far from the reallife. Do social media to inspire and be inspired! Otherwise, you are in it for the wrong reason.


That evening I met amazing woman. Woman who never loses her beautiful smile, who inspires and makes her wonderful energy spread.

Sometimes you just have to do away with life balance….because anything worth fighting for unbalances your life! Life isn’t perfect. With all it’s challenges, remember to keep the faith.

I post some photos from my meeting with Jasmin, which made me feel like a completely different person and it was very inspiring.

Please visit jasmine store for more information:  https://www.mywigstudio.com

***

To była ogromna przyjemność, móc poznać tę wspaniałą kobietę. Jasmin jest pełna energii i super świetnie zorganizowana. Zajmuje się wieloma rzeczami i w każdej z nich jest świetna. Jednym z jej projektów jest studio peruk jakie założyła w 2009 roku.

 

Jak to się zaczęło. Prościej niż by się mogło wydawać. 🙂 Pewnego dnia po prostu wstała z fatalnymi włosami, które w żaden sposób nie pozwoliły się ujarzmić. Która z nas tego nie doświadczyła. 🙂 Sa takie dni, kiedy nawet włosy nie chcą się ułożyć i często cały dzień jest potem taki jak chcieliśmy. Czy to możliwe, że tak wiele zależy od dobrej fryzury? 🙂 Nie przypisywałabym temu, aż takiej wagi, ale z całą pewnością kiedy czujemy, że wyglądamy dobrze możemy zdziałać więcej!

 

Jasmin bawi się swoją pasją i jest w tym bardzo autentyczna. Zmienia wizerunek w zależności od okazji czy nastroju. Jednego dnia możesz mieć króciutkie włosy, a już nazajutrz burzę loków.

 

Kiedy spotkałam się z Jasmin, by porozmawiać o jej biznesie i ogromnej pasji do tego co robi, nie wiedziałam czego się spodziewać. Przygotowałam kilka pytań, ale zaraz po przekroczeniu progu odłożyłam mój reporterski notes i zaczęła się totalna zabawa. Zamiast wywiadu i rozmowy o pasji otrzymałam zaproszenie do samego centrum jej pasji i to było tak cudowne. Zrozumiałam więcej niż mogłam sobie wymarzyć i już nie muszę pytać o nic.

 

Ludzie, którzy pracują z pasją, którzy poświęcają swój czas na coś co daje im radość i energię nie muszą nic tłumaczyć, opowiadać co, jak i kiedy. Wystarczy ich zobaczyć w akcji – w swoim żywiole i wiadomo już wszystko.

 

Jaki jest zatem przepis na udany biznes? Radość z tego co robisz. Energia jaka płynie z tego co robisz. Pozytywne nastawienie do świata i ludzi jacy do Ciebie przychodzą. To jest autentyczność i jeśli ktoś to ma, może wszystko.

 

Tego wieczora poznałam wspaniałą kobietę. Kobietę, która pokazała mi swoje prawdziwe ja w najczystszej postaci. Zero iluzji, tylko prawda. Sama radość, pasja, dobra energia. To się obroni zawsze!

 

Biznes Jasmin to jednak nie tylko zabawa własnym wizerunkiem, to coś więcej, gdyż Jasmine od samego początku wspiera kobiety chore na raka. Jasmin sponsoruje peruki na oddziały onkologiczne wspierając tym samym kobiety po chemioterapii. 

 

Ta kobieta jest niesamowita i nigdy nie traci swojego pięknego uśmiechu, który inspiruje i sprawia, że jej cudowna energia się rozprzestrzenia.

 

Załączam kilka zdjęć z mojego spotkania z Jasmine, która sprawiła, że mogłam poczuć się jak zupełnie inna ja i to było bardzo inspirujące.

Link do sklepu Jasmin, gdzie znajdziecie więcej informacji: https://www.mywigstudio.com

1jpg

3jpg

4jpg

2jpg

I’m a woman –  I’m the change


Diana Dyba