ADRIAN KRUPA

Jak na jubileusz 10-tej edycji konkursu Fashion Designer Awards przystało był przepych, było kolorowo, istne Dolce Vita. Hasło tegorocznego konkursu „Be Italian Be Glamour” było nie lada wyzwaniem dla młodych projektantów walczących własną kreatywnością o miano tego najlepszego. Jury obradowało długo i uznano, iż:

 „autorska kolekcja Adriana Krupy wykracza daleko poza ramy współczesnego myślenia o modzie. Geometryczne konstrukcje, asymetria i oryginalne brokatowe dzianiny oraz oryginalne dodatki, to iście teatralne kostiumy prosto z karnawału w Wenecji. To wizjonerska kolekcja.”

Kim jest zwycięzca Fashion Designer Awards 2019? Jak zinterpretował temat konkursu „Be Italian Be Glamour”? Jaki ma styl i czym dla Niego jest moda?

Zapraszam na rozmowę z Adrianem Krupą, zdobywcą pierwszego miejsca 10-tej edycji Fashion Designer Awards 2019.

JURY_3jpg

Adrian Krupa z jury konkursu FDA 2019


Diana Dyba:
Gratuluję wygranej. Twoje projekty robią ogromne wrażenie. Skąd czerpałeś inspiracje do zadania konkursowego i ile trwał proces twórczy?

Adrian Krupa: Dziękuję bardzo. Inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, ze społeczeństwa w którym się znajduję. Napędza mnie wciąż szukanie nowej formy ubioru, nowych rozwiązań w konstrukcji asortymentów. Mój styl to awangarda na ulice, czyli dobrze znane elementy ubioru takie jak marynarka czy spodnie ukazane z nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Fascynuje mnie przestrzeń, traktuję ubiór jako strukturę otaczającą ciało.

Cały proces twórczy trwał około 5 miesięcy.

1jpg


Diana:
Zadanie konkursowe brzmiało „Be Italian Be Glamour” opowiedz o swojej interpretacji danego tematu.

Adrian: Moją inspiracją była słynna sentencja „ la dolce Vita” , czyli jedna wielka włoska zabawa dla ludzi którzy kochają życie. Chciałem zaprosić moich odbiorców w świat blichtru, przepychu i ludzkich słabości, które wiążą się z frywolnym stylem życia.

2jpg


Diana:
Co było największych wyzwaniem w realizacji zadania konkursowego?

Adrian: Zdecydowanie największym wyzwaniem było dla mnie znalezienie najbardziej spektakularnych i efektownych materiałów i później uporanie się z nimi podczas szycia. Wszystkie projekty konstruuje i szyje sam dlatego każdy element jest unikatowy.

3jpg


Diana:
Otrzymałeś naprawdę pokaźną liczbę nagród
m.in. staż w atelier włoskiej projektantki Francesci Liberatore, 20 tys. złotych, pełne stypendium w Viamoda, wyjazd do Mediolanu na targi White Milano z batonikiem Duplo, wyjazd na targi Premier Vision do Paryża z Cisowianką Perlage, udział w 2. Edycji International Young Designers Contest w Kijowie.
Która nagroda jest dla Ciebie najcenniejsza?

Adrian Krupa: Wszystkie nagrody są dla mnie ważne, bardzo cieszę się też z tego jak wspaniałe osoby poznałem podczas konkursu. Ważne są dla mnie staże i zastrzyk finansowy który pozwoli nadal rozwijać się w mojej dziedzinie.

4jpg


Diana:
Z zadaniem konkursowych poradziłeś sobie wyśmienicie. Powiedz więcej na temat swojego stylu.

Adrian: Mój styl to awangarda na ulice, często tworze swoje sylwetki na zasadzie total look czyli, cały out fit z jednego materiału lub w zbliżonej kolorystyce, efektowny power dressing, bliskie są mi lata 80 i 90. Lubię wychodzić w przestrzeń otaczającą ludzi, wszystko sprawia wrażenie rzeźby nałożonej na ciało. Asymetria, geometryczne cięcia, mnóstwo detali wynikających z konstrukcji, seksowny look to cechy które charakteryzują moją markę.

Diana:   Czym jest dla Ciebie moda?

Adrian: Moda to życie, to dziedzina sztuki która jest wspanialsza od tradycyjnych jak malarstwo czy rzeźba ponieważ jest to użytkowe ,możemy w tym funkcjonować na co dzień.

5jpg

1 miejsce Fashion Designer Awards 2019 – ADRIAN KRUPA


Diana:
  Kiedy zdałeś sobie sprawę, że moda i projektowanie ubioru to coś, czym chcesz się zająć? Wróćmy do początków fascynacji projektowaniem.

Adrian: Moda zawsze mnie fascynowała, od dziecka, zawsze rysowałem sukienki nie wiem skąd mi się to brało. Później jak byłem na etapie gimnazjum oglądałem pokazy w telewizji, wtedy był wielki bum na Zienia i Jemioła, fascynował mnie ten świat który był dla mnie totalnie nie osiągalny. Bardzo chciałem nauczyć się szyć, moja babcia dała mi starego Singera jak miałem 16 lat i zacząłem się sam uczyć, na zasadzie prób i błędów podglądałem jak uszyte są rzeczy itd. Uczyłem się w Zespole Szkół plastycznych w Rzeszowie ze specjalizacją grafik później przeprowadziłem się do Łodzi i rozpocząłem studia na Akademii Sztuk Pięknych w słynnej pracowni 240 pod okiem Michała Szulca i Małgorzaty Czudak. Od czasu mojego licencjatu czyli w ciągu 1,5 roku wygrałem każdy ważny modowy konkurs w Polsce, np. Złota nitka, Złoty guzik, Fashion Designer Awards, zostałem wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w mojej dziedzinie. We wrześniu bronię magistra z projektowania ubioru oraz z projektowania obuwia.


Diana:
Poza realizacją nagród FDA jakie masz pomysły na siebie? Własna marka się kroi? 🙂

Adrian: Tak, planuje kolekcję bardziej komercyjną ale wciąż w moim stylu. 


Diana:
  Czekam zatem na nową kolekcję i trzymam kciuki za dalszy rozwój i abyś zawsze w życiu mógł projektować wyłącznie po swojemu! 🙂 

Diana Dyba