Autorka bestselerowej „Dzikiej drogi. Jak odnalazłam siebie” nie pozostawia nam miejsca na domysły. Cheryl odsłania całą siebie. Staje przed nami totalnie naga i bezbronna z przesłaniem – nie oceniaj mnie, bo może Twoje życie wcale nie jest tak poukładanie jak myślisz. I tak właśnie odbieram Jej historię, jako wyłącznie Jej. Żadna inna nie jest taka sama i każdy z własnymi demonami radzi sobie po swojemu. Z ogromnym szacunkiem podchodzę do odwagi bohaterki w podzieleniu się swoją historią, która czekała kilkanaście lat, by móc w tak otwarty sposób podzielić się nią ze światem. Książka została przetłumaczona na 28 języków i przez siedem tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu New York Times. Co spowodowało, że historia Cheryl jest tak uniwersalna i tak wiele osób sięgnęło po nią?

 Myślę, że bohaterka zrobiła coś znacznie więcej niż opisała swój największy dramat, a jednocześnie największą życiową przygodę. Bohaterka pokazuje nam swoją duszę. Moment kiedy serce pęka na kawałki po stracie najbliższej osoby. Kiedy poza sobą nie masz nikogo i nawet silna więź z mężem nie przechodzi tej próby. Sypie się wszystko, sypie się świat i całe dotychczasowe życie Strayed, bo takie nazwisko przyjmuje określając wreszcie samodzielnie własną tożsamość. Kiedy następuje zwrot? Kiedy sięgasz własnego dna i tutaj charakter człowieka widać najlepiej. Czy zaczynasz urządzasz się na dnie, czy jednak postanawiasz się od niego odbić. Ten przekaz jest w książce i w cudownej ekranizacji „Wild” z odtwarzającą główną rolę Reese Witherspoon najważniejszy. Moment kiedy postanawiasz coś zmienić, przestajesz zgadzać się na bylejakość i starasz się znowu poczuć własną siłę. Droga jaką wybiera Cheryl nie jest prosta, choć jak sama autorka mówi wystarczyło jedynie stawiać krok za krokiem. Codziennie, każdego dnia od nowa, krok za krokiem. Dzięki tak prostej metodzie, którą zna każdy można cierpliwie dotrzeć całkiem daleko : )

Cheryl Strayed nie tylko przeszła samotnie trasę Pacific Crest Trail (PCT), ale przede wszystkim odzyskała wiarę w siebie. Niemożliwe nie istnieje, a jedyną blokadą jesteśmy wyłącznie my sami. Pokonanie siebie, aby pokonać inne przeszkody to wewnętrzna droga jaką każdy z nas codziennie podejmuje.

Po obejrzeniu filmu zaczyna coraz mocniej fascynować mnie PCT. Oglądając film skupiamy się bardzo mocno na wewnętrznej drodze bohaterki, na emocjach, przeżyciach, ale nie da się zapomnieć o tym w jak pięknych okolicznościach przyrody przychodzi się zmierzyć bohaterce z własnymi demonami. To Pacific Crest Trail, a dokładnie Pacific Crest National Scenic Trail. Trasa biegnąca wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wyznaczona w 1968 roku i zakończona w 1993 roku w ostatnich latach zyskała ogromną popularność na całym świecie właśnie dzięki książce Cheryl. Do tej pory niecałe 5000 osób ukończyło podobną przygodę, z czego tylko ok 30% to kobiety. PCT to nie jakaś tam wycieczka po lesie ; ) To licząca 2,659 mil (4,279 km) wysokogórska trasa wiodąca przez trzy stany USA: Californię, Oregon i Waszyngton. Głównie przebiega przez parki narodowe i chronione dzikie tereny.

Ukończenie tej trasy to jednak nie lada wyzwanie nie tylko pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym, a także sama organizacja wyprawy pochłonie sporo naszej energii. Najdroższy jest jednak czas, bo na wyprawę potrzebujemy ok 5-6 miesięcy. No cóż, z całą pewnością  jest to sporo czasu, aby móc sobie przemyśleć wiele spraw. Każda osoba, która samotnie lub w większej grupie przemierzyła szlak ma za sobą swoją własną, jedyną i niepowtarzalną historię i motywy, jakie spowodowały zawiązanie butów, nałożenie plecaka i postawienie pierwszego kroku, a potem dzień za dniem, krok za krokiem do celu!

PCT zaliczany jest do Potrójnej Korony, jest jednym z trzech najdłuższych szlaków w Stanach Zjednoczonych: Appalachian Trail (3 500 km),  Pacific Crest Trail (4 265 km) i Continental Divide Trail (5 000 km).

W Polsce najdłuższym szlakiem jest Główny Szlak Beskidzki (GSB) o długości 496 km.

Nabraliście ochoty na wycieczkę? : ) Mój plecak już spakowany, wygodne buty naszykowane, mam mapę i jak zawsze niespożytą energię, by zobaczyć więcej. Moja wycieczka potrwa jeden dzień ; ) ale zobaczę coś czego jeszcze nie widziałam i ta świadomość powoduje u mnie cudowne mrowienie w żołądku : )

 

* książka “Dzika droga. Jak odnalazłam siebie” została wydana w Polsce w 2013 roku. Polska premiera filmu “Dzika droga” miała miejsce w 2015 roku.